Мрачните рекорди на тайфуните и ураганите

Мрачните рекорди на тайфуните и ураганите

Най-силният: Рекордът държи тайфунът Хайян с регистрирана средна скорост на вятъра до 315 км/час през ноември 2013. Стихията връхлетя Филипините.

Ураганът Ирма е със средна скорост на вятъра 298 км/час.

Най-бързият: Скоростта на придвижване на стихията може да достигне 45 км/час.

Средната скорост на Ирма е 24 км/час.

Най-бързите урагани не са непременно най-опустошителните. Циклон, който напредва бавно, може да е много опасен заради акумулирането на валежи в една и съща зона. Такъв е случаят с урагана Харви в Тексас. Той изля 1300 мм дъжд за часове – количество, колкото валежите за две години в Париж например.

Най-големият: С най-голям диаметър - 2000 км, е бил тайфунът ТИП през октомври 1979 г. в северозападната част на Тихоокеанския басейн.

Ирма е с диаметър близо 1000 км, колкото територията на Франция.

Стихиите с най-голяма площ не са задължително най-мощните.

Най-голямото око на бурята: Рекордът е на циклона Кери. Той премина близо до Австралия през 1979 г. с око, простиращо се на площ от 180 км в диаметър.

Окото на Ирма е между 40 и 50 км.

Това, че окото на бурята е грамадно, не значи, че стихията е опустошителна. Циклонът Трейси в Австралия, например, е имал съвсем малко око с диамерът 12 км, но много сгъстено и свирепо.

С най-много валежи: Рекордът е 5678 мм дъжд за 10 дни – колкото 9-годишната норма за валежите в Париж. Постижението е на циклона Хиацинт (от първа категория при 5 степени). Той се задържа дълго време над една зона, предизвиквайки почти библейски потоп.

Прогнозата за урагана Ирма е за 200 до 400 мм дъжд.

Нивото на валежите зависи най-вече от скоростта на циклона и релефа, който среща по пътя си. Колкото по-бавен и колкото по разнообразен е релефът, толкова по-голям е рискът от проливни дъждове.

Най-продължителен: Рекордът е 31 дни. Държи го циклонът Джон, който преминава няколко хиляди километра в Тихия океан през 1994 г.

Ураганът Ирма започна на 30 август и трябва да утихне окончателно в неделя – общо 12 дни.

Циклоните живеят средно 4 до 12 дни. Те губят енергия и стават обикновени атмосферни депресии, когато стигнат до твърда земя или студени води.

Най-смъртоносен: Това е циклонът Бхола в Бангладеш. 300 000 души загиват след преминаването му през ноември 1970 г.

По материал на „Фигаро“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ