Наръчник за оцеляване - малко известни факти, които могат да ви спасят живота

Наръчник за оцеляване - малко известни факти, които могат да ви спасят живота

Наръчник за оцеляване - малко известни факти, които могат да ви спасят живота

Редица травми и инциденти, дори с фатален край могат да бъдат избегнат, ако човек знае как да постъпи в конкретна ситуация. Понякога съвсем обикновена информация може да се окаже животоспасяваща.

Bright Side ви съветва как да постъпите в следните ситуации:

1. Ако срещнете мечка в гората.

Разбира се, най-добре е изобщо да не срещате мечка. Трябва да знаете, че тази работа с престорването на умрял не е добра идея. За сведение обаче имайте предвид, че мечките тичат много бързо, търкалят се много бързо, но никак не са маневрени - ако им се наложи да се движат в кръг, бързо губят ориентация. Затова ви препоръчваме да започнете да обикаляте някое дърво. Отначало ще ви последва най-вероятно, но скоро ще загуби интерес. Също така е важно да се държите спокойно.

Ако не можете да приложите трика с обикалянето, то тогава започнете да отстъпвате назад, без да тичате, защото по този начин може да я провокирате да ви подгони. Мечките много рядко нападат хора и щом животното види, че нямате намерение да го нападате, и то няма да тръгне след вас.

Ако е застанала на пътя и се държи агресивно и вие се дръжте агресивно – извикайте, тропайте с крак, заплашете я с пръчка или камък.

2. Ако усетите необяснима миризма на риба или урина в дома си.

Ако усещате някаква странна миризма на риба или урина, но не откривате причина за това, вероятно става дума за стопени електрически жици, което може да доведе до пожар или експлозия. Най-добре спрете електричеството, докато не откриете причината за проблема.

3. Ако попаднете в мъртво течение.

Когато хората попаднат в мъртво теченията, първата им мисъл е да гребат усилено към брега, което води до бърза умора и силно намалени шансове за оцеляване. Ако усетите, че сте попаднали в такова течение, запазете спокойствие и започнете да плувате не към брега, а паралелно на него. Щом плувате настрани, скоро ще излезете от мъртвото течение и ще можете да се върнете на брега.

4. Аспирин при сърдечен удар.

Най-обикновен аспирин може да се окаже животоспасяващ при сърдечен удар, но за целта трябва да подейства бързо. Засегнатият човек трябва да легне и да сдъвче хапчето, преди да го глътне, за да подейства навреме.

5. Как да разпознаете топлинен удар.

Най-ясните симптоми за топлинен или слънчев удар са замаяността и гаденето, но ако не сте сигурни (все пак тези симптоми могат да се появят поради много причини), хапнете нещо сладко. Ако вкусът е неприятен, значи става дума за топлинен удар. Хората, които имат сърдечни проблеми, мигновено трябва да потърсят помощ.

6. Прост метод, с който да върнете някого в съзнание.

Ако искате да върнете някого в съзнание, сложете го да легне по гръб и притиснете коленете към гърдите му. По този начин кръвообращението в мозъка ще се подобри и човекът ще се събуди. Преди това обаче се уверете, че човекът няма някакви рани или травми, защото тази „маневра“ може и да влоши положението.

7. Оказване на помощ при ухапване от отровна змия.

Противно на популярното схващане, че трябва да изсмучете отровата, не го правете. Вместо това поставете студен компрес върху раната. Ухапаният трябва да легне, да остане спокоен, да приема течности и да вземе противоалергично лекарство, ако е възможно. Не режете раната и не се опитвайте да изсмучете отровата. Изобщо не пипайте ухапаното място, защото рискувате отровата да се разпространи.

8. Спасяване на давещ се човек.

Ако сте успели да спасите давещ се човек, посъветвайте го веднага да отиде в болница, защото може да има останала вода в дробовете му, което да доведе до сериозни проблеми едва няколко дни по-късно, дори да предизвика смъртта му. Познати са не един и два такива случая.

9. Как да счупите прозорец на автомобил в случай на катастрофа.

Ако попаднете в ситуация, при която е възможно да се измъкнете само през прозореца, защото вратата на колата е заклещена или премазана, то запомнете, че имате големи шансове да се справите, като го удряте не централно, а по ъглите, където е по-уязвимо. Можете да го направите с помощта на подглавника на седалката ви, който обикновено се вади.

10. При пожар, причинен от бутилка с вода.

Може да звучи странно, но е напълно възможно да предизвикате пожар и само с бутилка вода. Ако я оставите изложена дълго време на слънце, пластмасата работи като леща и концентрира слънчевите лъчи на едно място. Затова е по-добре да не държите бутилките до прозореца и особено пък да ги оставяте на място в колата, където слънцето ще ги пече. Да не стане от нищо нещо.

11. Носете винаги противоалергично средство у себе си.

Възможно е да сте алергични към нещо, за което дори не подозирате, а силната алергична реакция може да доведе до фатален изход, и то за кратко време. Затова, ако ще ходите на излет или ще пътувате в чужбина, задължително си вземете противоалергично лекарство. Не знаете как организмът ви ще реагира на новите храни, растения и насекоми, с които ще се сблъскате.

12. Реакция при цунами.

С цунамито шега не бива. Ако забележите, че водата се е отдръпнала прекалено много от брега, това може да е признак за наближаващо цунами. Ако го забележите, предупредете хората около вас.

За съжаление, през 2004 г. много хора в Тайланд не обръщат внимание на този знак. Когато водите около остров Пукет се отдръпват, повечето хора са възхитени и дори се втурват да събират риба и миди. Децата са в истински възторг. Но на един от плажовете 10-годишната англичанка Тили Смит и нейният учител по биология  Джон Кростон се досещат каква е работата и предупреждават родителите на момичето, които от своя страна предупреждават останалите плажуващи, както и персонала на близкия хотел. Хората са евакуирани и спасят да спасят хиляди животи. Ето колко е важно да бъдем наблюдателни и предпазливи. Винаги взимайте предпазни мерки.

13. Правилото на числото 3.

Ако попаднете в критична ситуация, добре е да запомните следните числа, които описват способностите за оцеляване на един средностатистически човек:

  • 3 минути без въздух;
  • 3 часа при екстремни температури;
  • 3 дни без вода;
  • 3 седмици без храна.

Ако не подредите много бързо приоритетите си, рискувате да намалите значително шансовете за оцеляване.

Попадали ли сте в подобни ситуации? Споделете своя опит. Не знаете дали историята ви няма да спаси нечий живот.

Източник: Obekti.bg

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ