Патагония – пътешествие до края на света

Патагония – пътешествие до края на света

Патагония е мечтаната или често срещаната дестинацията в дневниците на повечето планинари, алпинисти, орнитолози и любители на природата. Заема огромна част от територията на Южна Америка и се намира в границите на Аржентина и Чили. За нея ни разказва екипът на Obekti.bg.

Патагония – име, дадено от Магелан, представлява открито плато (около 777 000 кв.км) с наклон към океана. Това е обширна и разнородна област, която обхваща близо една трета от южноамериканския континент и която се слави с едни от най- поразителните красоти на планетата. От Андите се стига до Огнена земя, където е „краят на света” само на 1000 км от Антарктика или както аржентинците го наричат „началото на света”.

Областта се характеризира със сух, умереноконтинентален климат, а северните части са по-топли. Тук се отглежда люцерна, зеленчуци и някои плодове, а обширните пасища изхранват огромни стада овце. Аржентина има 13,7 млн. овце, които се развъждат основно в Патагония.

През последните години важен отрасъл става и туризмът. В Аржентина има над 20 национални парка, като повечето са в Патагония. Експлоатацията на големите запаси на нефт, природен газ, въглища, желязна руда,волфрам, олово, злато и др., предизвиква истински бум в икономиката на Патагония.

Хората, които живеят в областта, се наричат патагонци. Името им е дадено от Магелан, които е смятал, че хората са изключително високи, наблюдавайки ги от корабите. Всъщност патагонският расов тип на монголоидната раса е с нисък, среден ръст. Много от туристите любители на природата посещават Патагония заради безбрежните пъстри плата, ледникови долини, фиордите със стръмни склонове, речните бързеи. Красивите и сякаш безкрайни равнини на пампата, които за прорязани от червени седиментни скали, очароват и с изумрудените реки и езера.

Патагония е различна. Не само, че не се вписва в характеристиките на умерените географски ширини на западното полукълбо, но и изобщо не се поддава на описание. Историята ѝ е изпълнена с противоречия. И това е така, защото патагонците винаги имат различна версия и ако не сте съгласни с тях, ще трябва да се защитавате. В началото на 1600 г. те ревностно отстояват земите си, прогонвайки испанските колонизатори. Европейците не посмели да се завърнат в Патагония чак до 19 век. По времето, когато официалните власти в САЩ водят война с индианците от равнините, правителствата на Чили и Аржентина прогонват коренното население на Патагония. И почти успяват. Днес, за разлика от другите региони на Южна Америка, културата и хората в Патагония имат европейски корени: най-вече испански и италиански с примеси от Германия, Уелс и др. Подобно на американския запад и Аляска, с които често сравняват Патагония, местните хора са известни със своя свободолюбив дух и чудатост.

Част от заснежените патагонски поля лежи на територията на Национален парк "Los Glaciares", на около 20 км. северно от Торес дел Пайне. Общо 355 ледника, които се вливат морето, влизат в територията на парка. Величественият Перито Морено заема обща площ от 256 кв. км и представлява третият по големина запас от сладка вода на планетата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Министерството на здравеопазването дава препоръки за безопасно хранене през летните месеци
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?