Плачещите статуи - истина или измама?

Плачещите статуи - истина или измама?

Плачещите статуи - истина или измама?

Едва ли има по-деликатна и болна тема от вярата. С вяра не се спори, но за сметка на това с нея често се спекулира. Именно затова (като оставим настрана неизменния скептицизъм на ученото братство) от години изследователи от цял свят се опитват да разберат какво стои зад феномена на плачещите религиозни статуи – феномен, който мнозина вярващи обясняват с божествена намеса и предупреждение свише.

Ридаещите статуи не са новост - само през последните сто години са отбелязани поне петдесет случая по целия свят. Обикновено изображенията на християнски светци или на Дева Мария пускат сълзи от кръв, парфюмирано олио, мед или вода. Религиозните общества ги приемат като истинско чудо и

доказателство за съществуването на висша сила,

но притеснителното е, че много проучвания и тестове са доказали, че вероятно става въпрос за не толкова чиста игра с вярата на много хора. Къде е истината?

Най-старият запазен източник, свидетелстващ за подобно явление, датира от 1527 г., когато статуетка в Италия проляла сълзи преди ограбването на Рим от войските на Карл V, който взема в плен папа Климент VII и подкопава политическия авторитет на Ватикана в европейските държави. През 1719 г. сицилианският град Сиракуза се преклонил пред плачещата статуя на света Лучия. Смята се, че точно оттам започва и “тенденцията” изображения на светци да оплакват греховете човешки. Сицилианските католици описват не един такъв случай, включително широко публикуваната през 1949 г. случка, когато от очите на статуетка на Дева Мария, дадена като подарък на двама младоженци, започва да тече мистериозна субстанция, която лабораторните анализи обявяват за близка до човешките сълзи. Въпреки че автентичността на феномена не е напълно доказана, Римокатолическата църква го обявява за чудо.

Истинският бум на плачещите статуи обаче идва през 20. век.

Документирани са десетки случаи, в които изображения на светци проливат сълзи от кръв, вода и ароматни масла. И тук започват разочарованията. Развитието и разпространението на науката през последните сто години започва да се бърка и в религията. Различни изтъкнати лаборатории и специалисти започват да тестват истината в това, което дотогава е било територия, запазена само за църквата - чудесата. Така изскачат и измамите.

През 1995 г. италианско семейство от Чивитавекия поставя в градината си вносна статуя на Дева Мария, надявайки се с това да се подобри здравето на малкия им син. Един ден дъщеря им, която всекидневно носи цветя на Мадоната, забелязва, че по бузите й текат кървави сълзи. Детето веднага изтичва при родителите си и те отнасят новината до местния свещеник. Ватиканът, който е традиционно скептичен към такива чудеса, конфискува статуята и я дава за лабораторен анализ на собствените си експерти. Те откриват, че

кръвта наистина е човешка, само че идва от мъж –

факт, потвърден от анализа на ДНК. Бащата на болното момче, Фабио Грегори, отказва да даде ДНК тест.

Случаят се повтори съвсем наскоро. През 2008 г. италианският клисар Виченцо ди Костанцо отиде на съд за това, че кървавите сълзи, леещи се от сърцето на Мадоната в поверената му църква, съдържат собствената му ДНК. Ди Костанцо е обвинен в обида към религията и заклеймен от Ватикана.

Разобличенията не спират дотук. През май 2004 г. голяма гипсова статуя на Дева Мария във виетнамския католически център “Инала” в Бризбейн, Австралия, започва да изпуска ароматна субстанция от очите, носа, челото и пръстите си. Хиляди вярващи се стичат на мястото, за да се поклонят пред чудото и да бъдат излекувани от болежките си. Архиепископът на Бризбейн Джон Батърсби обаче не бърза да повярва и свиква комисия, която да разследва автентичността на феномена. Ръководителят на екипа

д-р Ейдриън Фаръли подлага статуята и сълзите й на газова хроматография,

масова спектроскопия и рентгенови снимки и излиза със следните заключения: ухаещото на рози масло по предмета е идентично с марка, продавана на пазара; червената субстанция, открита на кръстове и статуетки около него, не е кръв; в статуята са били пробити със свредел две малки дупки, през които е възможно инжектирането на маслото. Комисията приема, че случилото се не може да се определи като чудо и най-вероятно е добросърдечна спекулация на отец Джоузеф Нгуен Тан Лием от Католическия център, който по същото време събира пари за подпомагане на бедните в Африка.

Прочетете целия материал на сайта на Obekti.bg.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ