Семейство учени стои зад ваксината на Pfizer и BioNTech

Семейство учени стои зад ваксината на Pfizer и BioNTech

Семейство учени стои зад ваксината на Pfizer и BioNTech

Учените Угур Шахин и Озлем Тюречи са посветили живота си на работата в областта на онкологията и инфекциозните заболявания, както и персонализираното имунотерапевтично лечение на рака.

След началото на пандемията от новия коронавирус обаче предизвикаха интереса на общността като умовете зад първата ефективна ваксина срещу COVID-19, пише CNN.

55-годишният Шахин и 53-годишната Тюречи създават BioNTech в германския град Майнц през 2008 година. В понеделник заедно с партньора си Pfizer обявиха, че техният препарат за предотвратяване на коронавирусни инфекции е достигнал 90% ефективност. Специалистите използват технологията, основана на информационно РНК или иРНК, за да предизвикат имунен отговор – метод, който не е получил одобрение до момента.

Докато ваксината се определя като голяма стъпка за научната общност, Шахин и Тюречи вече са ветерани в света на медицинските постижения. Двамата основават първата си компания Ganymed Pharmaceuticals през 2001 година, за да разработят антитела за борба с рака и в крайна сметка продават бизнеса за 1.4 млрд. долара през 2016 година.

Главният изпълнителен директор Шахин и главната медицинска директорка Тюречи са сред 100-те най-богати хора в Германия според седмичния вестник „Велт ам Сонтаг“. Пазарната капитализация на тяхната BioNTech достигна 25.72 млрд. долара във вторник.

 

 

Шахин е роден в турския град Искендерун и се мести в Кьолн, когато е едва на 4 години. Там баща му работи в местната фабрика на Ford. С Тюречи се запознават, когато започват академичната си кариера. Освен фактът, че и двамата са деца на турско-германски мигранти, ги свързва и общата им страст към изследванията на рака, дори сватбеният им ден започва в изследователска лаборатория.

Как започва работата по ваксината?

През януари, след като прочита научна статия за коронавируса в китайския град Ухан, Шахин, пренасочва работата на компанията. Така BioNTech възлага на 500 служители да работят по проект с няколко потенциални иРНК съединения, като в крайна сметка постига партньорство с Pfizer през месец март.

Подходът се състои в това иРНК да подмами клетките да произвеждат частици протеин, които изглеждат като такива от вируса. Имунната система се научава да разпознава и атакува частиците и на теория би реагирала бързо на всяка действителна инфекция.

Следващата цел е производството на ваксината – то вече е започнало в белгийското подразделение на Pfizer в Пюрс, както и в щата Мичиган в САЩ. Планира се през 2021 г. да бъдат доставени 1.3 млрд. дози.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ