Строителите на „най-стария храм в света“ са имали завидни познания по геометрия

Строителите на „най-стария храм в света“ са имали завидни познания по геометрия

Ново проучване, направено върху Гьобекли тепе – структура на близо 11 500 години в Горна Месопотамия – потвърди, че това е едно от най-невероятните места в човешката история.

Археолози от Университета на Тел Авив и Израелското министерство по античността приложиха базиран на алгоритъм анализ към архитектурната структура на Гьобекли тепе и откриха, че тази праисторическа постройка, известна като „най-старият храм в света“, не представлява проста конструкция с поставени по странен начин структури. Напротив – тя е наистина прецизно издигнат комплекс, към който са приложени множество геометрични принципи. Като имаме предвид, че Гьобекли тепе е издигната преди 11 500 години – преди широкото разпространение на земеделието и 6000 години преди Стоунхендж – това е истинско постижение.

Откритията са публикувани в Cambridge Archaeological Journal.

“Гьобекли Тепе е едно археологическо чудо - казва археологът Ави Гофер от Университета в Тел Авив. - Тъй като липсват доказателства за наличието на земеделие или животновъдство по това време, се смята, че комплекъст е бил изграден от ловци-събирачи. Арихетктурната му сложност, обаче, е необичайна за тях”.

Според изследователите, които използвали пространствени алгоритми за измерване и анализ на архитектурата на Гьобекли Тепе, комплексът не се състои от отделни, несвързани структури, а от заграждения и колони, проектирани заедно, които може би са изградени едновременно, противно на първоначалните схващания.

Най-значими са трите заграждения в средата на Гьобекли Тепе - B, C и D, които изглеждат свързани геометрично и образуват почти идеален равностранен триъгълник – форма, която подсказва йерархична връзка и определен ред между тях.

“Загражденията са с различна форма и размери, затова шансовете да образуват равностранен триъгълник случайно са много малки”, казва археологът и съавтор на изследването Гил Хаклай.

Подобни умения за предварително планиране – особено хиляди години преди появата на писмеността, вероятно са налагали употребата на друг вид маркери за изработването на импровизирана карта.

Откритията означават и, че за изграждането на амбициозните структури е била нужна значително повече мускулна сила, от първоначално смятаното.

Разбира се, възможно е тези сложни геометрични структури да са били изградени за по-дълъг период от време – дори векове.

До момента са разкрити едва 5% от Гьобекли Тепе - под земята се крият много други заграждения и структури.

Без значени какви тайни крият тези камери, изследователите са категорични, че комплексът бележи повратна точка в човешката история. Не само по отношение на архитекутрата, но и на еволюцията на обществото.

Инстинктът за споделяне в обществата на ловците-събирачи започнал да избледнява и да отстъпва място на неравенството – вече имало ръководна фигура – шаман или политически лидер – и архитекти, способни да инициират и изпълнят подобен проект.

Източник: Обекти

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 24-ти до 30-ти март 
На днешната дата, 24 март. Имен ден празнуват Зарко, Захари, Захарина, Хари
СЗО бие тревога за ръст на случаите на туберкулоза сред децата в Европа
Най-голямата компания за фотоволтаични централи в България консолидира финансовите си отчети по нов начин
Цитат на деня
Спортният министър разпореди проверка на работата на тотото, освобождават ръководството
"Възраждане" внася вот на недоверие към правителството заради външната политика
Радостин Василев: Нямам нищо против да съм хулиган в битката с мафията