8 глупави грешки, които умните хора правят
Да си умен е страхотно. В края на краищата, интелигентните хора изкарват повече пари, натрупват по-голямо богатство и дори живеят по-дълго. На пръв поглед, умните хора имат много лесен живот. Истината, обаче е малко по-различна.
Интелигентните хора често правят привидно глупави грешки, особено в ситуации, които изискват здрав разум. Простотата на тези ситуации и огромните интелектуални възможности на хората, които не успяват да се справят с тях, превръщат случките в комични.
След десетилетия на изследвания, учените най-накрая започват да разбират какви са причините за този парадокс. Шейн Фредрик от Йейлския иниверситет е сред първите изследователи, провеждащи проучвания, които целят да обяснят защо рационалното мислене и интелекта много често не вървят ръка за ръка.
В едно от своите изследвания, Фредерик поставя следния прост казус за решаване:
"Бухалка и топка струват струват един долар и десет цента. Бухалката е с един долар по-скъпа от топката. Колко струва топката?"
Фредерик установява, че доста хора с увереност посочват грешния отговор, че цената на топката е десет цента. Ако сте познали, че правилният отговор е пет цента, напълно оправдано е да се запитате дали тези, които са дали грешен отговор, не са особено интелигентни.
„Глупаците“ в случая въобще не се глупави. Когато Фредерик задава този въпрос на студенти от Харвард, Принстън и Масачузетския технологичен институт, повече от половината дават грешен отговор. Както виждате дори студентите от някои от най-престижните университети в света правят глупави грешки.
Според проучванията умните хора са по-склонни да правят глупави грешки, заради слепи петна и начина, по който използват логиката. Тези слепи петна са резултат от прекомерната самоувереност на умните хора, които са напълно сигурни в своите способности и възможности.
Това означава, че те са свикнали да бъдат прави и да дават бързи отговори до такава степен, че дори не осъзнават, че правят грешки, когато не обмислят нещата.
Ние не прекарваме дните си, решавайки логически задачи като тази за топката и бухалката, но функциите на мозъка, от които зависи разрешаването на тези задачи са същите, които използваме в ежедневието. От тук идва и тенденцията умните хора да правят глупави неща на работното място.
Това са 8 от най-често срещаните грешки, на които стават жертва интелигентните хора.
1. Те са прекалено самоуверени
Цял живот, прекаран в получаване на хвалби и потупване по рамото, създава у интелигентните хора една непоколебима вяра в техния ум и способности. След поредица от постижения и успехи, човек лесно започва да си мисли, че нещата винаги ще се развиват по начина, по който той иска. Тази идея е много опасна.
Умните хора често не разбират, че имат нужда от помощ и в редките случаи, когато си го признаят, те са склонни да вярват, че никой не е в състояние да им предостави нужната им помощ.
2. Притискат и натоварват хората около тях, прекалено силно
В резултат на множеството успехи и постижения, умните хора развиват крайно взискателна идентичност, тъй като за тях всичко изглежда лесно. Те не разбират колко труд и усилия влагат останалите, за да постигнат същите резултати като тях. Това кара интелигентните хора да притискат и претоварват всички около себе си, очаквайки те да имат същите умения и възможности, като тях.
Умните хора вдигат летвата твърде високо, и когато останалите се забавят или се провалят, те вярват, че причината е липса на мотивация или недостатъчно положени усилия. Това ги кара да притискат другите още по-силно, пропускайки възможността да им помогнат за реализирането на целите, които те намират за толкова важни.
3. Винаги трябва да бъдат прави
За всеки човек е трудно да приеме факта, че греши. Това важи в най-голяма сила за умните хора, тъй като те са свикнали винаги да бъдат прави и това се е превърнало в част от тяхната идентичност. За умните хора да бъдеш прав е необходимост, а грешките се свързват с чувството за лична атака срещу тях.
4. Липсва им емоционална интелигентност
Няма данни за взаимовръзка между интелигентността (IQ) и емоционалната интелигентност (EQ), или с други думи, средностатистически, умните хора притежават толкова емоционална интелигентност, колкото и останалите, но когато интелигентен човек страда от липса на емоционална интелигентност, недостига е болезнено очевиден.
Хората с високо IQ и ниско EQ виждат през призмата на меритокрацията. Постиженията са единственото нещо, което има значение, а хората и емоциите са просто пречки по пътя към успеха.
5. Лесно се отказват, когато се провалят
Виждали ли сте изражението на спортист от когото се е очаквало да спечели състезанието, но в крайна сметка не е успял? Умните хора са податливи на идеята, че провала е краят на света, защото постоянният успех създава очаквания, които превръщат провала в нещо, което не може да се толерира.
За разлика от тях, хората, които полагат неистови усилия, за да постигнат това, което искат, познават провала отблизо и знаят как да се справят с него. Те го приемат като част от живота и като трамплин към успеха.
6. Те не са упорити
Когато всичко ви се получава от първия път, без да полагате особени усилия, нормално е да гледате на упоритата работа като на нещо негативно (признак за липса на качества). Когато интелигентните хора не успяват да завършат нещо, без да им се налага да положат извънредно старание, те се чувстват разочаровани от себе си.
Това ги кара да вярват в идеята, че ако не могат да се справят лесно с дадена задача, значи нещо не е наред с тях. В резултат на това, умните хора са склонни да зарежат тази задача и да преминат към нещо друго, което да засили тяхното самочувствие и увереност, преди да им се наложи да изградят своята упоритост и характер.
7. Занимават се с няколко неща наведнъж
Умните хора мислят много бързо, а това може да ги направи нетърпеливи. Те обичат да се занимават с няколко неща наведнъж, за да не си губят времето. Те мислят толкова бързо, че имат чувството, че са по-продуктивни, когато работят над няколко неща едновременно.
Проучване на университета Станфорд, обаче показва, че това не така. Мултитаскинга не само ви прави по-малко продуктивни, но и хората, които често се занимават с няколко неща, мислейки, че се справят добре, всъщност са по-неспособни в мултитаскинга от тези, които предпочитат да правят нещата едно по едно.
8. Трудно им е да приемат чуждите оценки и мнения за тях
Умните хора са склонни да подценяват мнението на другите, което означава, че те не вярват, че има хора, които са достатъчно квалифицирани, за да им дадат полезна оценка и обратна връзка. Освен, че пречи на техния професионален растеж и ефективност, тази тенденция е отговорна и за създаването на токсични взаимоотношения, както на лично, така и на професионално ниво.
Травис Брадбъри, автор на бестселъра „Emotional Intelligence 2.0“и съосновател на TalentSmart, за Inc.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.