Цветните чорапи изчезват по-често от белите, откриха учени

Цветните чорапи изчезват по-често от белите, откриха учени

Цветните чорапи изчезват много по-често от белите, констатират британските учени - психологът Саймън Мур и статистикът Джоф Елис. Още преди три години двамата изведоха формулата за изчезващите чорапи. Тя отчита основните фактори за загуба на чорапи, главно при пране в перални машини като обем на пералната, брой хора, които я ползват и брой чорапи, поставяни в нея. 

Изведената от тях формула, подробно описана в Daily Mail, изглежда така: (L(p x f) + C(t x s)) – (P x A), където: L е степента на натоварване на пералната машина, която е равна на произведението на броя на ползващите я (p) и седмичната честота на пране (f). C е сложността на пране, която може да се намери като се умножи количеството различни видове пранета седмично (тъмно, светло и пр.) и броят чорапи, попадащи  в тях седмично (s). P е отношението към прането: от 1 („мразя да пера) до 5 („обожавам да пера). A е нивото на внимание към процеса, който се определя от разни подробности като това например дали този, който зарежда пералната, проверява предварително джобовете на дрехите, оправя навитите ръкави, затваря циповете, за да не се повредят и пр.

Първият важен извод, до който достигат британските учени е, че средно човек губи 1,3 чорапа на месец. Следователно, годишно изчезват около 15 чорапа и около 1264 през целия живот (при средна продължителност на живота 84 години).

Най-честата причина за изчезващите чорапи обаче вероятно е, че се изгубват под мебелите без никой да ги забележи или пък биват вмъкнати в различна купчина при сортирането, или изпадат от простора, обяснняват Мур и Елис.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ