Ядрените ракети могат да превозват астронавти до Марс за 3 месеца

Ядрените ракети могат да превозват астронавти до Марс за 3 месеца

Ядрените ракети могат да превозват астронавти до Марс за 3 месеца

До 2035 г. НАСА иска да заведе хора на Марс. Достигането до повърхността на Червената планета обаче е трудна задача, имайки предвид, че е на около 225 млн. километра от Земята.

Марс е по-студена от Антарктика и лишена от кислород, което означава, че колкото по-дълго стоят астронавтите там, толкова повече са изложени на риск, пише CNN.

Учените търсят начини да намалят времето за пътуване до планетата, а базираната в Сиатъл компания Ultra Safe Nuclear Technologies вече предлага решение – двигател с ядрено топлинно задвижване (NTP), който може да превози хора от Земята до Марс за три месеца. Системата използва ядрен реактор за генериране на топлина от ураново гориво. Енергията загрява течно гориво, което се разширява до газ и така може да произведе тяга.

Към момента най-краткото пътуване е около седем месеца за безпилотните космически кораби, но продължителността се увеличава до поне девет при мисия с екипаж.

Една от най-важните причини за редуцирането на продължителността на пътуването е свързана с желанието на НАСА астронавтите да прекарат по-малко време в Космоса, така че да бъдат излъчвани на радиация възможно най-малко. Такава обаче излъчват и ядрените реактори, но тя може да бъде ограничена чрез разработка на допълнителни механизми.

Голямо предизвикателство за изграждането на NTP двигател е намирането на ураново гориво, което може да издържи на температурите в ядрения топлинен двигател. От Ultra Safe Nuclear Technologies твърдят, че са разрешили този проблем, като са разработили гориво, което може да се използва при температури до над 2400 градуса по Целзий.

Технологията вече е представена на НАСА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ