Списъкът на Бил Гейтс с най-добрите книги на годината

Списъкът на Бил Гейтс с най-добрите книги на годината

Четенето е любимият ми начин да задоволявам любопитството си. Въпреки че имам късмета и  възможността да се срещам с много интересни хора и да посещавам прекрасни места заради работата си, все още вярвам, че книгите са най-добрият начин да изследвате нови теми, които ви интересуват, казва филантропът милиардер Бил Гейтс в блога си, посветен специално на хубавите и стойностни четива. Ето какво още споделя той.

Тази година успях да прочета книги, които засягат доста, различни по рода си теми. Наистина харесах "Black Flags: The Rise of ISIS" на Джоби Уорик. Препоръчвам я на всеки, които иска да получи завладяващ и детайлен урок за възхода на „Ислямска държава" в Ирак.

На другия край на спектъра е новият роман на Джон Грийн "Turtles All the Way Down", който разказва историята на млада жена, тръгнала по следните на изчезнал милиардер. Книгата засяга сериозни теми като психически заболявания и умствени увреждания, но по някакъв начин Джон винаги успява да разкаже историите си по забавен начин и да вплете в тях множество страхотни литературни препратки.

Друга страхотна книга, която четох наскоро, е "The Color of Law" на Ричард Ротщайн. Дълго време опитвах да разбера повече за институциите и силите, които ограничават икономическата мобилност в САЩ. Тази книга ми помогна да осъзная ролята, която федералната политика играе в създаването на расова сегрегация в американските градове.

Успях да напиша по-детайлни ревюта за някои от най-добрите книги, които прочетох тази година. Сред тях попадат мемоарите на един от любимите ми комици, сърцераздирателна история за бедността в Америка, задълбочен анализ на историята на енергията и два разказа за войната във Виетнам. Ако търсите нещо, което прочетете през празничния сезон, няма да сбъркате с нито една от тези книги.

"The Best We Could Do" на Тхи Буй. Този великолепен автобиографичен роман изследва живота на дъщерята не бежанци, които са избягали от Виетнам през 1978 година. Тхи Буй разказва за жертвите, които нейните родители са направили за нея и за живота на хората в една страна, под чуждестранна окупация.  

"Evicted: Poverty and Profit in the American City" на Матю Дезмънд. Ако искате да разберете как се преплитат множеството фактори, предизвикващи бедност, трябва да прочетете тази книга, която разглежда кризата с принудително масово изселване в бедните квартали на Милуоки. Дезмънд е успял да нарисува блестящ портрет на американците, които живеят в бедност и лишения. Той ми даде по-добра представа за това какво е да си беден в Америка, отколкото която и да е друга книга, която съм чел.

"Believe Me: A Memoir of Love, Death, and Jazz Chickens" на Еди Изард. Личната история на Изард е забележителна – той е имал трудно детство и е работил без почивка, за да преодолее своята липса на естествен талант и да се превърне в международна звезда. Ако сте негов фен, тази книга със сигурност ще ви хареса. Стилът му на писане е много близък до този, който представяше на сцената. На няколко пъти се смях с пълен глас, докато чета книгата.

"The Sympathizer" на Виет Тан Нгуен. Повечето книги за войната във Виетнам, които съм чел, се фокусират върху американската гледна точка. Романът на Нгуен който е носител на множество награди, дава на читателя възможността да се постави на мястото на виетнамски войник, който е разкъсан между лоялността си към двете страни в конфликта. „The Sympathizer“ е увлекателен разказ за живота на двоен агент и проблемите, с които той сблъсква.

"Energy and Civilization: A History" на Вацлав Смил. Смил е един от любимите ми автори, а това е неговият шедьовър. В книгата си той описва как историята на света е белязана от нуждата ни за енергия, още от времето на мелниците, задвижвани с мулета, до последните иновации в областта на възобновяемата енергия. Това определено не е най-лесната книга, която може да прочетете, но ако го направите, ще се почувствате по-умни и добре информирани за това как иновациите в добива на енергия са променили хода на човешката цивилизация.

Източник: Gates Notes

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ