Те ми изпращат имейли с омраза, аз ги каня на кафе

Да се преборим с атаките в интернет, изпълнени с реч на омраза, изпращани по различни начини - като коментари в социалните мрежи, в лични съобщения или чрез имейли - това е една от трудните задачи на съвременния човек в дигиталното пространство. Случва се при работата с клиенти, както и в личния живот, при хора на всякакви възрасти и постове.

Йозлем Чекич е една от личностите в света, които имат много опит с това. Тя е приела уникален подход на реакция към гневната, агресивна електронна комуникация. Разказва за него в реч за видеофорума на TED, публикувана в YouTube. Речта ѝ е една от 10-те най-добри от TED за цялата 2018 г., според класация на изданието Inc.com. Озаглавена е "Защо пия кафе с хората, които ми изпращат имейли с омраза". 

Йозлем разказва, че пощата ѝ е била пълна с гевни имейли от 2007 г. насам, когато спечелила място в Датския парламент - тогава тя става първата жена мюсюлманка в страната, заела такъв пост. Отначало изтривала имейлите, определяйки ги като писания на фанатици. Един ден обаче приятел ѝ предложил нещо неочаквано - да се свърже с хората, които ѝ пишат и да ги покани да се срещнат на кафе. Така Йозлем провела стотици разговори на кафе. Това били диалози очи в очи, с които тя приложила най-силното оръжие за неутрализиране на омразата - личният разговор, проведен действително. 

Част от изводите от тази история са, че можем да подобрим много неща, ако решим да се срещнем реално с някои от хората, с които не сме съгласни, и да ги изслушаме - защо мислят така. 

В имейлите и коментарите, изпълнени с омраза, може да се крият ценни изводи. 

Ето и речта на Йозлем Чекич. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски е готов за преговори, но отхвърля оттегляне от анексираната от Русия украинска територия
Тръмп след разговора с Путин: Русия и Украйна започват преговори
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 19-ти до 25-ти май
Правителството се намеси в транспортната криза в София, отпуска 15 млн. лв. за заплати
България в еврозоната: Митове и реалност
Полет на Lufthansa летял 10 минути без пилот заради инцидент на борда
Новата икономика: Търговските ботове се развиват, но какво се случва, когато AI мами пазара?
„Престъпно!“: Елтън Джон разкритикува британското правителство заради предложение за AI