10 причини да работите в една компания 10 години

10 причини да работите в една компания 10 години

Честата смяна на работодателя не е нещо лошо или неестествено. Според проучване, направено от Университета във Финикс, САЩ, преди пандемията от Covid-19 50% от активно работещите са били готови да сменят работата си. Дали обаче новото нормално е обърнало тази тенденция? Все още няма представителни проучвания, но си заслужава темата да бъде изследвана. Потърсихме един от най-големите работодатели в България – УниКредит Булбанк, за да разберем повече за тенденциите, които наблюдават.

По данни на екипа на Човешки ресурси на финансовата институция средната продължителност на трудовия стаж в компанията, измерена сред около 4 хил. служители, е 10 години. Допълнително от банката споделят, че тенденциите не са се променили значително през последните месеци.  На база на интервюта с представители на банката се открояват 10 причини, които задържат служителите в една компания. Ето как изглежда актуалният списък:

1. Сигурността на работното място остава сред основните предимства за служителите. Оказва се, че това изискване се е засилило след глобалните процеси през 2020 г.

2. Ценности. Ако нашите ценности съвпадат с тези на компанията, ще се чувстваме по-удовлетворени, без да правим компромиси със себе си.

3. Възможности за развитие. В тази графа влизат кариерните възможности и допълнителните обучения и квалификации, които работодателите осигуряват. За екипа на УниКредит Булбанк има и още едно предимство – възможността за придобиване на международен професионален опит. От финансовата институция споделят, че броят на експатите в момента е 31 – и че всяка година служители на компанията на различни позиции имат възможност да отидат да работят за определен период от време в друга държава, където УниКредит е представена. „Работя за УниКредит от 2001 г., като за това време съм сменил над 10 позиции, придобил съм международен опит в 7 държави и съм живял в 3“, коментира Андреа Тониети, директор „Човешки ресурси“ в УниКредит Булбанк. „Ако искате да промените работата си, това невинаги означава да смените работодателя. Въпросът е да откриете правилния, който ще ви осигури възможностите, които търсите, както и свободата да изразявате идеите си и да имате ясна визия за стремежите си. Затова и аз след близо 20 години в УниКредит все още съм щастлив и ангажиран.“

4. Придобивки. През последните години е налице засилена конкуренция сред работодателите в предлагането на по-атрактивни придобивки. Самите кандидати все повече се интересуват от тях още по време на първите интервюта, споделят от отдел „Човешки ресурси“ на УниКредит Булбанк. „През последните години в УниКредит Булбанк обръщаме специално внимание на придобивките, свързани с любимите ни хора, като детска градина за децата на служителите, допълнителен платен отпуск за рожден ден и най-новата придобивка, специално създадена за татковци – 4 календарни седмици платен отпуск при раждане или осиновяване на дете. Това е още една стъпка за осигуряване на равни условия на работа за колеги от двата пола“, коментира Деница Стоянова, главен координатор „Човешки ресурси“ в УниКредит Булбанк.

[[{"fid":"374582","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":413,"width":400,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

„Създаването на култура на обратна връзка във всички посоки на организацията е приоритет, по който работим непрекъснато поне от десетилетие“, споделя Деница Стоянова, главен HR координатор в УниКредит Булбанк. Снимка: Личен архив

5. Мобилност. Covid-19 ускори вече започнали тенденции като гъвкавото работно време и работата от вкъщи. УниКредит не просто организира работа от вкъщи по време на пандемията, а вече има сключена съвместна Декларация за работа от разстояние, подписана със Синдиката на банковата група за след Covid-19, според която служителите ще могат и занапред да работят дистанционно по 2–3 дни седмично. В последните месеци наблюдаваме, че тази възможност се оказва сред основните мотиви на кандидати за работа, особено за т.нар. scarce профили, като Data Science, Risk Modeling, дигитални експерти и др.“, обяснява Деница Стоянова.

6. Грижа за служителя. „Ако преди две години служителите в определени браншове не се замисляха за безопасността на работното място, това сега е ключов критерий за някой, който е решил да напусне или да остане на работа. Смятаме, че тази тенденция ще се запази“, коментират от УниКредит Булбанк и допълват, че работодателят трябва да действа гъвкаво и с отговорност. „Бяхме сред първите работодатели, които в самото начало на ковидкризата поставиха безопасността на колегите и клиентите на първо място. В много кратки срокове реорганизирахме работния процес по начин, позволяващ над 40% от колегите да работят от вкъщи, както и безопасността на колегите във филиалите, особено на тези над 60-годишна възраст. Отскоро имаме и съвсем нов екип „Грижа за хората“, който осигурява допълнителна подкрепа на новоназначените колеги“, разказват от компанията.

7. Клиентско преживяване. Повечето служители в компании споделят, че да работят в успешни организации е добър мотиватор за тях. Ако искаме да задържим служителите си, трябва да сме успешни на пазара.

8. Мениджмънт. Освен средата, в която работим, е важно и какви са нашите мениджъри. Ако перифразираме мотивационния модел на Даниел Пинк за „Автономия – Майсторство – Цел“, служителят трябва да чувства свобода в работата си и възможност да предлага промени, за да допринася към по-голяма цел. „Мениджърите в УниКредит Булбанк са насърчавани да дават възможност за изява на колегите в техните екипи, да осигуряват свобода за организиране на собствената дейност и изразяване на мнение. Създаването на култура на обратна връзка във всички посоки на организацията е приоритет, по-който работим непрекъснато поне от десетилетие“, обяснява Деница Стоянова. „Резултатът е ангажирани служители, които имат възможността да изразяват себе си и да се развиват.“

9. Многообразие и приобщаване. За служителите на компаниите е важно да има приемственост и равни възможности за всички. В тази посока примерът на УниКредит Булбанк е, че 50% от мениджърските позиции в банката са заемани от жени. Главният изпълнителен директор на банката Теодора Петкова, която е най-младият изпълнителен директор в групата, е започнала кариерата си в УниКредит от стажантска позиция. В банката функционира и G.Y.M. Board (Generation Y Members Board), който включва 7 колеги на възраст 24–32 години, консултиращи мениджмънта по ключови инициативи.  „Причината да създадем G.Y.M. Board е, че дори и в момента около 50% от активно работещите в България са millennials. Това означава, че голяма част от нашите клиенти са в тази категория и следва бизнес решенията ни да са адаптирани към тях“, коментират от УниКредит Булбанк.

10. Придобиване на разнороден опит. Ако работим в компания, в която има колеги със знания от различни области, сме по-склонни да се чувстваме добре. Причината всъщност е в нашите хормони, отбелязват от компанията. „Когато научаваме нови неща, в тялото ни се отделя допамин – един от хормоните на щастието“, завършва Деница Стоянова.  

Алек Вучков. Текстът е публикуван в бр. 04/2021 на сп. "Мениджър"

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ