Заедно, но не съвсем...

Може би сте чували термина „паралелна игра“ – когато децата играят едно до друго, но не заедно. С времето, децата го превъзмогват, но някои възрастни на работното място застиват в подобно състояние, което наричаме „паралелна работа“.
Хората в подобно състояние могат да работят в един екип с години, без да взаимодействат по какъвто и да е начин със своите колеги. Живеят сякаш в паралелен свят, и това по никакъв начин не е плюс нито за тяхното развитие, нито за развитието на екипа.
В повечето организации, мениджърите очакват работният ден да бъде изпълнен с… работа. „Джонсън, остави личният си живот пред вратата, тук няма място за него.“ В някои от най-продуктивните и печеливши компании, обаче промяната е в ход. Някои лидери успяват да помогнат на своите служители да бъдат „себе си“ на работното място и това им носи огромни дивиденти.
Няколко идеи, които могат да помогнат на вашия екип:
1. Не забравяйте важните лични събития
Най-добрите отбори са готови винаги да помогнат, когато член на екипа изпитва трудности в извънработно време, а също така, не забравят да отбележат положителните постижения на своите колеги.
Това може да бъде най-обикновен жест, от рода на поздравителна картичка за рожден ден, присъствието на сватба или изпращането на подарък за новородено бебе, но има и такива, които стигат дори по-далеч. Някои от мениджърите, които срещнахме, отбелязват дори рождените дни на децата на членовете на екипа (също така и на домашните любимци, за да се чувстват равностойни и хората без деца). След това те дават свободно време на своите служители в тези специални дни.
2. Направете го под формата на игра
Някои екипи насърчават взаимодействието между своите членове с помощта на най-различни занимания, като например това, описано наскоро от участничка в наш семинар. „Ние имаме една голяма стена на входа“, казва тя. „Един ден накарахме всеки служител да напише на стената нещо, което останалите не знаят за него. Първия ден не писахме имената си срещу отделните изказвания и се опитахме да разпознаем на кого принадлежи всяко едно от тях. Човекът с най-много правилни отговори спечели награда. Заниманието ни разсмя и ни помогна да завържем нови разговори. Благодарение на него успяхме да научим много за хората в кабинките до нас.“
3. Грижа
Наскоро трябваше да отложим едно заседание, тъй като администратора ни изпрати съобщение, че ще закъснее. „Бях със служителя ни Кат, който е в болницата. Бъдете в офиса в 10“, бе съобщението. „Колко мило от ваша страна“ отвърнахме ние, а тя отговори, „Нима всеки мениджър не би направил същото?“.
Когато тя постави въпроса по този начин, отговорът бе ясен. Разбира се, че всеки лидер, който заслужава да бъде следван, би трябвало да се интересува достатъчно от здравето на своите служители, за да ги посети в болница, когато те са зле. Тъжната истина, обаче е, че мнозинството не го правят. Бъдете изключението. Ако ваш служител ви покани на сватба, погребение, празненство или друго важно за тях събитие, присъствайте.
4. Отпуснете се
Няма нужда всички работни срещи да бъдат запълнени с PowerPoint презентации и кръгови диаграми. Добавете малко забавление към работата, някаква шега или смешно видео от Youtube, което да подчертае вашето изказване. По този начин пак ще свършите работата, но служителите ви ще се чувстват по-добре. В британската компания Innocent, преди събрание служители били попитани, „Какво бихте направили с 1000 долара?“ Въпросът не бил хипотетичен. На съвещанието, петимата служители с най-добрите отговори имали 5 минути да разкажат за своите мечти пред аудиторията от своите колеги. След това се гласувало за победителя, които спечелил парите.
Разбира се, не е задължително подобно занимание да има финансова награда. Други екипи разиграват едноминутни игри преди началото на всяко заседание. Тези 60 секунди са напълно достатъчни ,за да накарат всички да вземат участие и да размърдат мозъците си. Проучвания доказват, че смехът е ключов фактор за повишаване на креативността и стимулиране на добрите отношения между колегите.
5. Работете заедно за чуждо благо
Посетихме банков клон в Айдахо, който разиграва надпревара два пъти в годината, при която служители доброволно предлагат да почистят, ремонтират и боядисат фасадата на жилища в лошо състояние, принадлежащи на хора с ниски доходи.
Инвестицията от страна на мениджъра е минимална(боя, четки, храна), но въздействието върху ангажираността на служителите, имиджа на банката и отзвука в общността е значителен. Можете ли да отделите няколко часа този месец, за да работите в името на благотворителна кауза?
Това са само пет идеи, които сме виждали реализирани, има още поне пет хиляди.
В заключение, след като технологията ни свързва 24 часа в денонощието и седем дни в седмицата, разделението между личния и професионалния живот е ненужно. Когато един лидер познава по-добре своите служители, те обикновено са значително по-ангажирани по време на работа, отношенията между тях се задълбочават, а крайният победител е клиентът, който вижда хора, доволни от своята професия и от колегите, с които работят.
Честър Елтън и Адриан Гостик, INC.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Как една маркетингова грешка се превърна в бизнес за $1 милион
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |„Не“ на глупавите правила
Мениджмънт |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024
ПР и събития | Advertorial |„Не“ на глупавите правила
Мениджмънт |Застаряващото население е факт. Работодателите трябва да се адаптират
Next level HR 2025 |Как една маркетингова грешка се превърна в бизнес за $1 милион
Маркетинг |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |Жилищата в Гърция: Недостъпни за покупка и почти невъзможни за наемане
ЕС |Европа има нов крал на лукса: Пазарната оценка на Hermès изпревари тази на LVMH
Компании |Цитат на деня
Цитат на деня |Джо Байдън и Камила Харис влязоха в сблъсък на тема здравеопазване в дебат на демократите
Политика |ADVERTORIAL

HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024

10 години Hub Ahead: За предизвикателствата, които правят разликата и новата реалност за брандовете

Коментари
Няма въведени кометари.