Ето защо според учените откриването на извънземен живот във Вселената вече е само въпрос на време
Търсенето на извънземен живот е достигнало безпрецедентен етап. Учените вече не се питат дали съществува извънземен живот, а кога ще бъде открит. Напредъкът в технологиите и текущите мисии карат астрономите да бъдат оптимистично настроени за откриването на признаци на живот в рамките на нашия живот - евентуално през следващите няколко години.
Космическият телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА наскоро установи възможни признаци на живот на планетата K2-18b, намираща се на 120 светлинни години от нас. Намираща се в зоната на „Златокоска “, тази планета има условия, подходящи за течна вода, която е от съществено значение за живота. Първите открития подсказват за наличието на диметилсулфид - газ, който на Земята се произвежда от морските организми. Макар че потвърждението ще отнеме още една година, последиците от подобно откритие биха могли да променят разбирането на човечеството за живота във Вселената.
Възможностите на телескопа са новаторски, но са ограничени до по-големи планети като K2-18b. За да изследва по-малки, подобни на Земята планети, НАСА планира Обсерваторията за обитаеми светове (HWO) за 2030-те години, предназначена за анализ на атмосферите на светове в близост до техните звезди. По подобен начин Изключително големият телескоп (ELT) на Европейската южна обсерватория, който ще заработи по-късно през това десетилетие, ще се съсредоточи върху изучаването на планетарните атмосфери с несравнима прецизност.
По-близо до Земята, ледени спътници като Европа и Титан предлагат обещаващи местообитания. Мисиите Europa Clipper на НАСА и Juice на ЕКА, които ще пристигнат в началото на 2030 г., ще изследват подповърхностния океан на Европа, за който се смята, че съдържа условия за поддържане на живот. Междувременно мисията Dragonfly на НАСА ще изследва Титан - спътник на Сатурн с богати на въглерод химикали и потенциал за пребиотична химия.
Марс също остава цел, като марсоходът на НАСА Perseverance ще събира проби от древни речни делти. Тези проби могат да разкрият микрофосили, доказателства за минал живот, и ще бъдат пренесени на Земята през 2030 г. за подробен анализ.
Освен физическото изследване, инициативата за търсене на извънземен разум (SETI) модернизира своя подход. С подобрени телескопи SETI насочва усилията си към вероятни извънземни местообитания, идентифицирани от наблюдения на телескопа „Джеймс Уеб“. Изследователите не само слушат за радиовълни, но и сканират за лазерни импулси - потенциални признаци за напреднали цивилизации.
Ако се появят доказателства за извънземен живот, въздействието ще бъде революционно и ще промени разбирането на човечеството за себе си и за мястото му в космоса. Както отбелязва д-р Субхаджит Саркър от Университета в Кардиф, подобно откритие ще надхвърли границите на науката, предизвиквайки дълбоки културни и философски промени.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.