Излагането на никотин по време на бременност може да увеличи риска от внезапна детска смърт
Мащабно проучване на регистъра на Каролинския институт в Швеция, публикувано в списание Pediatric Research, показва, че рискът от внезапна детска смърт при бебета, чиито майки са употребявали снус (влажно тютюнево изделие за орална употреба) по време на бременността, е три пъти по-висок. Рискът е бил много по-малък, ако майката е спряла да употребява снус преди първото предродилно посещение. Изследователите заключават, че всички видове никотинови продукти трябва да се избягват по време на бременност.
"За щастие, честотата на внезапната детска смърт е много ниска, но виждаме, че приемането на снус или пушенето по време на бременност е свързано с повишен риск", казва Анна Гунербек, педиатър в детската болница "Астрид Линдгрен" и изследовател в Катедрата по медицинска епидемиология и биостатистика в Каролинския институт.
Изследвани са два милиона бебета
Макар да е известно, че пушенето по време на бременност е рисков фактор за внезапна детска смърт, малко изследвания са правени върху снус и други никотинови продукти. За да се справят с този проблем, изследователите провеждат регистърно проучване, включващо над два милиона бебета, родени в Швеция между 1999 и 2019 г. През този период само две от 10 000 бебета са претърпели внезапна детска смърт, която настъпва внезапно, без видима причина, по време на сън.
При регистрацията за майчинство малко над един процент от майките са приемали снус, а седем процента са пушили. Приемането на снус по време на бременност е свързано със 70-процентно увеличение на риска от смърт на бебето през първата година, независимо от причината, и с трикратно увеличение на риска от внезапна детска смърт. Рисковете, свързани с приемането на снус, са сравними с умереното пушене (една до девет цигари на ден). Най-високите рискове са свързани с пушенето на повече от десет цигари дневно.
Трябва да се избягват всички никотинови продукти
Отказването от тютюна за смъркане и цигарите в началото на бременността, преди първия прием в антенаталната клиника, намалява риска в сравнение с продължителната употреба.
Шведският снус е с високо съдържание на никотин, но за разлика от цигарите не съдържа продукти на горене и поради това се счита, подобно на изпаряването и други подобни никотинови продукти, за много по-малко вреден за здравето.
"Като се има предвид драматичното нарастване на употребата на снус сред младите жени във фертилна възраст в Швеция през последните няколко години и нарастващата популярност на електронните цигари, жените трябва да бъдат информирани за потенциалния риск за плода и бебетата", казва д-р Гунербек. "Нашето проучване показва, че никотинът е рисков фактор за внезапна детска смърт, затова заключаваме, че всички видове никотинови продукти трябва да се избягват по време на бременност."
Без установена причинно-следствена връзка
Като проучват различни регистри, изследователите успяват да коригират редица важни потенциални рискови фактори за внезапна детска смърт, като социално-икономически статус и възраст на майката. Въпреки това изследователите не са в състояние да установят каквито и да било причинно-следствени връзки, тъй като неизвестни фактори може да са повлияли на резултатите.
Трудно е да се отдели рискът за плода, свързан с употребата на снус и тютюнопушенето, от излагането на цигарен дим и никотин в кърмата след раждането на бебето. Освен това майките, които са спрели да пушат или да приемат снус в началото на бременността си, може да са възобновили този навик по-късно. Изследователите не са разполагали с информация за това какво количество снус е било консумирано по време на бременността или каква е дозата никотин, която може да предизвика вредни ефекти.
Източник: Obekti.bg
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.