МОН реши учебната година да започне присъствено наесен
Министерството на образованието и науката е готово с няколко варианта за старт на учебната година в зависимост от ситуацията с COVID-19 наесен. В общия случай новата учебната година ще стартира присъствено за всички училища, обяви на брифинг образователният министър Красимир Вълчев.
Въвежда се принципът на невзаимодействие между паралелките в училищата и групите в детските градини. Ако има болно дете, стремежът ще бъде да се ограничат физическите контакти на децата извън паралелката или групата. Носенето на предпазни маски ще е задължително, но не в класните стаи, а само в общите помещения. При болно дете от COVID-19 незабавно ще се уведомява РЗИ. По време на грипните епидемии вече няма да има ваканции.
В насоките на МОН има изброени хронично заболявания, въз основа на които учениците могат да отсъстват, и при хронични заболявания на родителите децата могат да изберат временно да се обучават вкъщи.
Ще се разреши формално временно преминаване в особена форма на обучение, която ще съчетае самостоятелно и електронно обучение. Възможностите ще са по медицински причини и разрешителен режим при определени условия.
Всяко училище ще направи своя списък от мерки, като сред тях ще има както задължителни, така и пожелателни мерки за безопасност.
"Няма съмнения, че годината ще бъде трудна. Предизвикателството е да предпазим здравето на децата. Другото ни предизвикателство е да осигурим максимум компенсаторно обучение. Едната възможност е учениците да останат в дневна форма на обучение, другата алтернатива е да сменят формата на обучение с електронно обучение. Ще се постараем да има повече консултации при електронното обучение и работа във виртуална среда. Приета е часова ставка от 15 лева на час за допълнителни уроци. Третата възможност е дистанционна форма на обучение. До края на септември или началото на октомври ще успеем да стартираме тази форма на обучение", каза още министър Вълчев.
По думите му, вероятно ще има компенсации за родители на деца в предучилищна възраст, за които няма места. Образователният министър вече е разговарял с премиера и той е изразил съгласие, че родителите трябва да получат компенсации. "Депутатите ще внесат в НС нужните промени", добави той.
Освен това, МОН иска да превърне в център на дистанционна форма на обучение между 15 и 20 училища. "Един такъв център ще може да обхване ученици от повече от 1 училище, от повече от една община, дори от повече от една област. Най-вероятно няма да може да стартираме заедно с учебната година, но до началото на октомври ще успеем", добави Вълчев.
Другата седмица в Народното събрание предстои приемането на промени в Закона за училищното и предучилищното образование.
Насоките за работа на системата на училищното образование през учебната 2020 -2021 година може да разгледате ТУК.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.