УНИЦЕФ: Милиард деца са в екстремно висок риск заради климатичните промени
Близо половината от всичките 2.2 млрд. деца по света вече са в „екстремно висок риск“ от въздействията на климатичната криза и замърсяването. Това става ясно от доклад на УНИЦЕФ. Оттам определят ситуацията като „невъобразимо ужасна“, предаде „Гардиън“.
Почти всяко двете по света е било изложено на риск от поне едно негативно въздействие, включително горещи вълни, наводнения, циклони, болести, суша и замърсяване на въздуха. Но 1 млрд. от децата живеят в 33 държави, които понякога са изправени пред три или четири такива въздействия едновременно. Сред тях да Индия, Нигерия, Филипините, както и част от субсахарските африкански страни.
Проучването бе представено от млади климатични активисти на третата годишнина от първата училищна стачка на Грета Тунберг, която създаде глобално движение за защита на природата. След пауза публичните демонстрации заради пандемията от коронавирус демонстрациите по света се очаква да продължат на 24 септември.
„За първи път този доклад дава пълна картина за това къде и как децата са уязвими към изменението на климата, а тази картина е невъобразимо ужасна“, коментира Хенриета Форе, изпълнителен директор на УНИЦЕФ. По думите ѝ най-малките членове на обществото са изключително уязвими на опасностите от климата, като те са по-малко способни да преживеят екстремни метеорологични събития.
„Ние не сме само жертви, ние водим и борбата. Но светът все още не третира климатичната криза като спешна ситуация“, обясни Грета Тунберг. Нкосилати Няти, екоактивист от Зимбабве, на свой ред обяснява, че приема лично климатичните промени. По думите му горещите вълни и наводненията са прекъснали обучението му и фермерите в неговото село се борят с непредсказуемото време.
Докладът на УНИЦЕФ посочва, че въздействието на климатичната криза е много вероятно да се влоши. Установява се, че 920 млн. деца са силно изложени на недостиг на вода, 820 млн. на топлинни вълни и 600 млн. на преносими болести като малария.
Десетте държави с отчетен най-висок риск са отговорни за 0.5% от вредните емисии на глобално ниво.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.