Крясъците на орангутаните могат да осветлят еволюцията на езика

Крясъците на орангутаните могат да осветлят еволюцията на езика

Крясъците на орангутаните могат да осветлят еволюцията на езика

Звуците, които орангутаните издават, могат да осветлят произхода на езика, твърдят учени от университетите в Даръм и Ливърпул. Те са изследвали близо 5000 записа на този вид примати – едни от най-близките до човешкия вид, предава Би Би Си.

При анализа на звуците учените открили, че различните комбинации от крясъци и шумове позволяват на орангутаните да възпроизвеждат подобие на съгласни и така разменят помежду си различни съобщения и сигнали, разказва сп. Nature Human Behaviour.

Особено внимание привлекли крясъците и звуците, наподобяващи „въздушна целувка“, тъй като изискват активна артикулация. Възпроизвеждането на съгласните [т], [п] и [к] зависи повече от движението на устните, езика и челюстта, отколкото от гласовите връзки.

Човекът може да е минал по същия път на възпроизвеждане на съгласните звукове, както и орангутанът. Когато се научил за използва говорния си апарат, човекът започнал да съставя първите срички, след това първите думи, смятат учените.

В повечето езици съгласните звукове преобладават. И колкото повече „строителни части“ имаме, толкова повече комбинации можем да създадем, пояснява проф. Серж Уич от университета „Джон Мурс“ в Лливърпул.

Дълго време се смяташе, че орангутаните практически не издават звуци. През 1970-те години обаче британската изследователка Регина Фрей, живяла дълго в горите в Индонезия, показа, че орангутаните изразяват чувствата си с голям набор от звуци.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ