Успешен старт на Джеф Безос в Космоса

Успешен старт на Джеф Безос в Космоса

Най-богатият човек на Земята излезе отвъд нейните предели – Джеф Безос полетя към Космоса заедно с брат си Марк, 82-годишната Уоли Фънк и 18-годишния Оливър Деймен. Четиримата пасажери отпътуваха със суборбиталната ракета носител New Shepard, малко след 16:00 ч. българско време.

[[{"fid":"377320","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1924,"width":2886,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Getty Images

В 16:22 ч. те вече бяха кацнали обратно, след като се издигнаха на над 100 км от земната повърхност. Три парашута помогнаха на капсулата да се приземи безопасно. Полетът продължи близо 10 минути и половина.

Бустерът New Glenn кацна във вертикално положение и може да бъде използван за следваща космическа мисия, а същото важи и за капсулата. Всички от екипажа са добре.

По време на живото излъчване от авио-космическата компания на Безос, Blue Origin, която изпълни полета, не показаха атмосферата на борда на ракетата.

Стана ясно обаче, че след отделянето на бустера от капсулата пасажерите са имали възможността да откопчаят коланите си и да усетят нулевата гравитация за период от близо 2 минути. Чуваха се и част от развълнуваните им викове от изживяването.

Това бе 16-ото пътуване на New Shepard. Датата 20 юли не е случайна – днес се навършват 52 години от кацането на „Аполо 11“ на Луната.

 

 

Официално астронавти

Около три часа след кацането Джеф и Марк Безос, Уоли Фънк и Оливър Деймен се събраха отново и по време на пресконференция официално бяха провъзгласени за астронавти по реда на тяхната възраст, от най-младия към най-възрастния.

 

Безос благодари на всички инженери на Blue Origin, на всички, работили по производството на ракетата, операторите, треньорите. „Искам да благодаря и на всеки служител и клиент на Amazon, защото, хора, вие платихте за това“, каза предприемачът.

Той сподели още, че очакванията му за изживяването са били „драматично надхвърлени“. По време на живото включване Безос подари на майка си огърлица, която е носил по време на полета.

Кой пътува с Безос?

На борда имаше една жена и нейното име е Уоли Фънк. 82-годишната е първата жена инспектор към Федералната авиационна администрация на САЩ. Тя е част от програма на НАСА за изстрелване на жени в Космоса, но пътуването ѝ през 60-те години на миналия век така и не се осъществява.

Програмата “Mercury 13” е частно финансирана, а 13-те включени в нея жени са тренирани отделно за полетите. Те преминават през редица физически тестове, включително за издръжливост на дишането и отделни органи от тялото при екстремни условия. Запознанството им се случва едва няколко десетилетия по-късно, през 1994 година.

От друга страна, най-младият човек в Космоса стана Оливър Деймен. 18-годишният нидерландец е първият частен клиент на Blue Origin, след като баща му Джоес Деймен, изпълнителен директор на хедж фонда Somerset Capitol Partners, плати 28 млн. долара за място в капсулата на Безос, което бе продадено на аукцион.

Третият пасажер е братът на основателя на Amazon, Марк. Него Безос лично покани да се присъедини във видео, публикувано в профила му в Instagram. „Искам брат си там“, каза тогава Джеф.

 

 

По-рано през юли друг милиардер – Ричард Брансън, излетя в Космоса заедно със служители на основаната от него компания Virgin Galactic. Тогава Безос го поздрави за постижението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ