Компании спират дейности в Украйна

Компании спират дейности в Украйна

Редица компании спряха работата на заводите си в Украйна вчера, 24 февруари, след като Русия започна инвазия в страната, съобщи Ройтерс. Фирми като логистичните Ю Пи Ес (UPS) и "ФедЕкс" (FedEx) също спряха услугите си от и към към Украйна.   

След като руските сили атакуваха в ранните часове, правителството в Киев затвори внезапно въздушното пространство на страната. Редица авиокомпании бяха принудени да търсят спешно начини да евакуират служителите си от Украйна и техните семейства. 

Много компании с експозиция към Русия очакват повече яснота относно най-новите западните санкции и оценяват въздействието на вече обявените.

Вашингтон обяви вчера пакет от мерки, който възпрепятства възможността на Русия да работи в твърди валути, както и ограничения срещу банки и държавни предприятия. 

Бяха наложени и санкции на компанията оператор на газопровода "Северен поток-2" - "Норд Срийм-2" (Nord Stream-2). Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел ще блокира достъпа на Русия до ключови технологии и пазари. 

Датската "Карлсберг" (Carlsberg), която има пазарен дял от 31 процента от украйнския пазар на бира, затвори трите си пивоварни в страната, докато "Кока-Кола Ейч Би Си" (Coca-Cola HBC) съобщи, че е задействала план за извънредни ситуации, който включва затваряне на завода й за бутилиране.

Джапан табако (Japan Tobacco) затвори цигарена фабрика в Кременчук, Централна Украйна.

Японският доставчик на автомобили "Сумитомо електрик индъстрис" (Sumitomo Electric Industries), произвеждащ кабелни снопове, заяви, че е спира заводите си в Украйна, в които работят около 6000 души. Говорител на компанията каза пред Ройтерс, че фирмата е говорила с клиентите си за потенциална замяна на доставките с източници от други места.  

Концернът за морски товарни превози "Мерск" (Maersk) спря пристанищните операции в Украйна до края на февруари и затвори главния си офис в Одеса, докато датският спедитор Де Се Ве (DSV) заяви, че е прекратил дейността си в страната.

Европейският авиационен регулатор засили предупреждението за сигурността, съветвайки авиокомпаниите да внимават при полети през руското въздушно пространство, контролирано от регионалните диспечерски центрове в Москва и Ростов.  

Акциите на германската компания за комунални услуги "Унипер" (Uniper), която има значителни интереси в Русия и експозиция от 1 милиард долара към наскоро спрения проект "Северен поток-2", се сринаха във вчерашната търговия. Финландската "Фортум" (Fortum), която държи контролният й пакет акции, също понесе удар. От "Фортум" съобщават, че двете компании заедно имат 12 електроцентрали и 7000 работници в Русия. Работата им не е директно засегната, тъй като производството на енергия не попадна под санкциите.

Друг финансов партньор в проекта "Северен поток-2" - "Винтерсхал Деа" (Wintershall Dea) каза, че спирането му е на политическа основа, намеквайки, че компанията оператор "Nord Stream 2" може да търси обезщетение.

Акциите на немския химически концерн Ба Ес Еф (BASF), който е съсобственик на "Винтерсхал Деа" заедно с руската инвестиционна група "ЛетърУан" (LetterOne) на милиардера Михаил Фридман, също понесоха удар. Котировките на други групи, подкрепящи "Северен поток-2", като О Ем Ви (OMV) и "Анжи" (Engie) също пострадаха. 

Най-голямата британска банка "Лойдс" (Lloyds) предупреди, че е в повишена готовност за кибератаки от Русия. 

Някои компании предупредиха, че доставките на ключови суровини може да пострадат. Производителите на реактивни двигатели "Ролс-Ройс"(Rolls-Royce) и "Сафран" (Safran) заявиха, че увеличават запасите си от титан. Използването на титан, голяма част от който се доставя от Русия, нарасна през последните години, тъй като производителите на самолети се опитват да направят машините по-леки.

"Наблюдаваме ситуацията от няколко седмици и решихме от началото на годината да увеличим запасите си от титан, особено чрез дистрибутори в Германия", заяви пред медиите главният изпълнителен директор на "Сафран" Оливие Андрис.

Френската компания се стреми да диверсифицира своите доставчици, също както и британската "Ролс-Ройс", която уточни, че 20% от доставките й на титан идват от Русия.

Големите компании за микрочипове заявиха, че очакват ограничено прекъсване на веригата за доставки заради конфликта, благодарение на натрупаните запаси и диверсифицираните доставки. Някои източници от индустрията обаче казаха, че може да има въздействие в дългосрочен план.

Украйна доставя повече от 90% от американския неон за полупроводници. Този материал е важен за лазерите, използвани в производството на чипове. 

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ