Най-великите изобретения на 2020 г. според Time
Американското списание Time обяви своя списък за 100-те най-значими изобретения 2020 г. Изданието излиза всяка седмица от 1923 г. и има локални офиси в Лондон, Близкия изток, Латинска Америка и Африка с тираж от над 3,3 млн. и редовно изготвя класации, като топ най-влиятелни личности на годината.
Тази година класацията за иновации е разделена на няколко основни категории: Достъпност, Изкуствен интелект, Добавена и виртуална реалност, Красота, Свързаност, Потребителска електроника, Дизайн, Образование, Развлечение, Експериментални иновации, Финанси, Фитнес, Храни и напитки, Домашно здравеопазване, Домакинства, Медицинска грижа, За двора, Отглеждане на деца, Продуктивност, Обществени каузи, Стил, Устойчивост, Транспорт, Уелнес и няколко иновации, които са извън топ 100, но заслужават да бъдат споменати.
Представяме някои от най-интересните попадения в класацията:
Слухов апарат на Earlens – повечето слухови апарати усилват околния звук, но при отворени пространства, където се водят няколко разговора създават излишен шум и пречат на потребителите да се концентрират над техния диалог. Това устройство, което струва 6000 долара за ухо, подобрява процеса по усилване на звука, като използва алгоритъм, който изчиства ненужните шумове и пресъздава единствено необходимата информация.
Робот за изграждане на умения на Embodied Moxie – насочен към деца между 5 и 10 годишна възраст този робот подобрява социалните и емоционалните умения. Този изкуствен приятел окуражава четенето и рисуването, както стимулира доброто отношение към родители и братя и сестри, като стимулира създаването на картички и писма. Цената му е 1699 долара.
Тренировъчна програма за медици Virti – тя стартира още през 2018 г. като пресъздава стресови ситуации по време на хирургически операции за млади лекари. Тази година платформата има нова програма, с която се третират спешни реакции за овладяване на тежки случаи с COVID-19, изследване показва, че с нея познанията и уменията се увеличават с 230% в сравнение с традиционната практика.
Pour Moi - козметични продукти, подходящи не за тип кожа, а за тип климат – когато Ули Хаслахер се мести от Виена в Южна Калифорния открива, че има нужда от съвсем нова козметична линия за поддържка на кожата си в по-тежкия и влажен климат. Затова създава Pour Moi, линия от козметични продукти, фокусирани върху региона, в който пребивава клиента, а не на типа кожа, която има. Преди употреба клиентите правят климатичен тест на сайта на компанията, като данните изготвят препоръка за комплект от продукти, който е подходящ за тях.
Устройство за телемедицина Vocera Smartbadge – професионално устройство за спешна връзка с други медицински служители, което се носи на врата и може да се активира единствено чрез гласови команди – свързването с колеги може да става без да е необходимо лекарят да спира това, което прави и да бърка в джоба си. Използва се в повече от 100 здравни институции и е особено полезно, тъй като не налага сваляне на облекло, предпазващо срещу COVID-19.
Смартфонът – бележник Surface Duo – дългоочакваният продукт на Microsoft е комбинация от два продукта на цена от 1399 долара, той може да се разтваря като книга и позволява мултитаскинг на двата си екрана – повече прилича на прототипно устройство и поставя основата на бъдещето на мобилните компютърни устройства.
Фотоапарат Sony a7C – смартфоните правят все по-добри снимки, но все още не могат да заменят добрият стар голям обектив с хубави лещи. Най-доброто от двата свята е този апарат на Sony, който е достатъчно малък, тъй като е безогледален, но в същото време има огромен сензор, което позволява много висока резолюция на снимките и използва качествен обектив и струва само 1799 долара.
Платформа за детска грамотност Duolingo ABC – добре познатото приложение за изучаване на чужди езици Duolingo спечели през годините много високи оценки от милиони потребители, сега същота компания разработи платформа за развиване на грамотността сред децата и поставя основите на четенето и писането чрез забавни интерактивни игри.
Онлайн висше образование Outlier – онлайн курсовете не са нещо ново, но за първи път Outlier представя специално разработени програми от Университета в Питсбърг по висша математика, астрономия, психология и статистика, които се предлагат на много по-ниски цени. Създадена от хората изградили платформата MasterClass.
Вертикалният телевизор Samsung Sero – това устройство не е създадено специално и единствено за гледане на телевизия – то може да се завърта при нужда в хоризонтално или вертикално положение, така че да прави разглеждането на социални мрежи или други формати, разработени за смартфон да се разглеждат по-удобно. Цена 1499 долара.
Самолети, задвижвани от водород на ZeroAvia – система за задвижване, която използва водород и електрически мотори, която наскоро беше изпробвана край Лондон в шест-местен Piper M-Class. Създателят Вал Мифтахов смята, че в следващите три години системата ще може да задвижи 20-местен самолет за пробег от 800 км, а до 10 години ще се използва при 100-местни самолети.
Мобилна банка за всички от Remitly Passbook – предназначена за имигранти и всеки, който няма номер за социални осигуровки в САЩ и не може да получи банкова сметка. Това приложение има алгоритъм за установяване на самоличността и осигурява Visa карта, а също така позволява изпращане на пари в чужбина.
Приложение за личен фалит Upsolve – обявяването на личен фалит в САЩ е начин да започнеш на чисто, но то може да струва 1500 долара за адвокатски такси, които повечето хора с този проблем не могат да платят. Приложението прави това автоматично и от 2018 г. досега тази безплатна услуга е помогнала за опрощаването на 250 млн. долара дългове в САЩ.
Маратонки за рекорди Nike Air Zoom Alphafly Next% - през 2019 г. Елиод Капчоги стана първият човек изтичал маратонската дистанция от 42 195 м. за по-малко от 2 часа. Освен всички други фактори, които помогнаха за постижението му той тичаше с този модел на Nike (цена 275 долара), които твърдят, че подметката им връща 90% от енергията, която атлетите влагат във всяка една нова стъпка.
Водка Air Vodka – водката традиционно се прави от ферментация на пшеница, което води до отделяне на въглеродни емисии. Бруклинският стартъп Air Co е намерил по-добър начин – дестилиране на вода и въглероден диоксид, при което CO2 се превръща в етилов алкохол. Така за всяка произведена бутилка (цена 65 долара) се премахва килограм въглероден диоксид от атмосферата.
Зъбна четка Willo – това устройство, разработено от френски стоматолог, се поставя в устата и почиства зъбите и венците, без да е необходимо да държите четка. Просто го поставете в устата си и стиснете устни. Устройството работи с приложение, което дава цялата информация за състоянието на устната кухина на потребителя. Цена 199 долара.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.