Руски издания нищят какво цели Белият дом с изтеглянето на американските сили от Сирия

Руски издания нищят какво цели Белият дом с изтеглянето на американските сили от Сирия

Решението на президента Доналд Тръмп да изтегли от Сирия американските военнослужещи издава най-вече желание да сложи черта на "не твърде успешната стратегия" на днешната американска администрация в близкоизточната държава, пише руският в. "Комерсант", цитиран от БТА.

Според наблюдателя Максим Сучков за Тръмп въпросът опира до "политическото му оцеляване", визирайки по-специално разследванията, засягащи Тръмп, които се водят в САЩ. Президентът се стреми да измести в друга посока вниманието на своите избиратели и "да демонстрира, че изпълнява предизборните си обещания", казва той. Може би става дума за маневра, целяща да отвлече вниманието на американската аудитория от неблагоприятната за Тръмп вътрешнополитическа ситуация, смята и експертът от САЩ Майкъл Кофман. "Това е вече второто му изявление за изтегляне на войските, Владимир Путин направи три", напомня той.

За Белия дом сега ще е най-трудно да докаже, че от участието си в сирийската кампания печелят САЩ, а не Русия, допълва "Комерсант". Руското външно министерство тутакси подкрепи решението на Тръмп, в което съзря "реални перспективи за политическо уреждане в Сирия", напомня изданието.

Председателят на комисията по отбрана в Държавната дума Владимир Шаманов отхвърля пред "Известия" изявлението на Тръмп, че войските на САЩ са изпълнили задачата си, извоювайки победа над ИД в Сирия. В този блъф не вярват нито американците, нито съюзниците им, нито световната общност, заявява руският депутат. Според Шаманов успехите в борбата с ИД в Сирия изцяло се дължат на руските сили в страната, действали съвместно с "турски и ирански структури", а изтеглянето на американските войски представлява "позорно бягство, съпоставимо с бягството им от Виетнам".

Сирийски парламентаристи подчертават пред "Известия", че напускането на американците ще позволи на правителството в Дамаск да си върне контрола над територията отвъд левия бряг на Ефрат до границата с Ирак.

Според шефа на външнополитическата комисия в руския сенат Константин Косачов изтеглянето на американските войски "може би има двойно дъно" - Вашингтон "ще продължи да действа чрез съюзници, включително неофициални и съмнителни", отбелязва "Газета". Сенаторът вижда причината в две вътрешноамерикански тенденции. "Едната изисква Америка да си гледа най-вече своите работи и да не воюва за чужди интереси. Другата - да не се отстъпва Сирия на (президента Башар) Асад и на "лошата" Русия, защото това може да се изтълкува като поражение за САЩ", пояснява той във Фейсбук.

Изявленията на Белия дом може би са предвестие за готвени от САЩ провокации в Сирия, смята руският депутат Александър Шеин. Но според колегата му Дмитрий Новиков, ако Щатите изпълнят ангажимента си за изтегляне на силите, те ще съдействат за уреждане на ситуацията в региона.

Аналитици посочват, че Тръмп настоява за изтегляне на войските от самото начало на мандата си и тази негова стъпка изглежда последователна, пише "Росийская газета".

"Американците впрочем оставят без подкрепа своите кюрдски съюзници. Изтеглянето на военните обаче не означава, че от Сирия ще си заминат многобройните инструктори и съветници. Освен това войски на САЩ има в съседен Ирак - там хората от ИД сигурно още не са победени", иронизира вестникът.

Изявлението на Вашингтон за изтегляне на военните най-вероятно е направено след преговори с Анкара във връзка с подготвяна турска операция срещу кюрдите в Северна Сирия, смята арабистът Борис Долгов, цитиран в онлайн изданието "Политроссия" по РИА Новости.

Според експерта кюрдските въоръжени формирования, покровителствани от САЩ, контролират една трета от територията на Сирия. Вашингтон е използвал тези територии, за да изгради свои опорни пунктове, дори летища и системи за противовъздушна отбрана. Долгов твърди, че САЩ просто физически няма как да извозят моментално от страната цялата тази инфраструктура. По думите му Белият дом цели да изтъкне с изявлението си, че предислоцира своите войски от района, където Анкара планира да нанесе удар по кюрдите. Но според руския аналитик "американските войски няма да изчезнат съвсем от сирийската кампания".

"Взгляд" не очаква особено сурова операция на турците срещу кюрдите - "щом американците си тръгнат, кюрдите ще бъдат принудени да се държат по-внимателно и предпазливо с Анкара и ще станат по-сговорчиви в преговорите с Дамаск", също и "далеч по-склонни да се вслушват в аргументите" на Москва.

За Русия обаче най-важните последици от напускането на американците са други, изтъква електронният вестник. Как ще се държи занапред турският президент Реджеп Ердоган и няма ли да разиграе "американската карта" срещу Русия, пита се "Взгляд".

Руското издание обаче напомня, че американско-турските противоречия "не се изчерпваха само със сирийско-кюрдската тема, а руско-турските връзки са важни за Ердоган в стратегически план". Затова турският лидер може да направи "демонстративни стъпки" за сближаване със САЩ и дори да протака споразумението за покупка на руски зенитни комплекси С-400.

"Принципно обаче курсът му няма да се промени. Турция иска и може да се нареди сред великите сили на 21-и век - което е невъзможно без разностранно и сигурно стратегическо партньорство с Русия", заключава "Взгляд".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ