Северна Корея под блокада заради „първия” случай на COVID 19

Северна Корея под блокада заради „първия” случай на COVID 19

Северна Корея под блокада заради „първия” случай на COVID 19

Северна Корея е под строга блокада, след като официално потвърди „първия” случай на заразяване с COVID 19. Държавните медии съобщиха за огнище на Omicron в столицата Пхенян, но не посочиха броя на случаите.

Северна Корея отказа международна помощ и ваксини, които ѝ бяха предложени от други страни. Вместо тях севернокорейският лидер Ким Чен-ун запечата границите и обяви, че в страната няма регистриран случай на заразяване, припомня BBCNews.

Здравни експерти обаче са на друго мнение – те смятат, че вирусът циркулира в Северна Корея и 25-милионното ѝ население е особено уязвимо, поради слабата здравна система, липсата програми за справяне с болестта, както и отхвърлените предложения на международната общност за доставка на ваксините на AstraZeneca и на китайската Sinovac.

На този фон лидерът Ким Чен-ун обеща да изкорени огнището, което определи като „тежка национална извънредна ситуация“, която е нарушила „карантинния фронт“ на страната.

Северна Корея бе една от първите държави, които затвориха границите си още през януари 2020 г. , но това спря доставките от първа необходимост и удари икономиката.

Според вестник KCNA Ким Чен-ун е разпоредил „максимален спешен” след като е първият случай на вариант Omicron е бил открит в столицата преди четири дни.

Правителството на Южна Корея е подновило предложението си за хуманитарна помощ на Севера в отговор на новината за епидемията. Пхенян все още не е дал отговор.

Повече от две години Северна Корея отрича да има болни от COVID 19. Без ваксини, с лошо здравеопазване и ограничен капацитет за тестване на хора, възможностите на страната са много ограничени в момента.

Според някои анализатори случаите COVID 19 вероятно ще попречи на ядрените амбиции на Северна Корея, които бяха демонстрирани наскоро. Страната твърди, че е провела повече от дузина забранени ракетни изпитания, включително едно на междуконтинентална балистична ракета - оръжие, което не е тествано повече от четири години.

Ян Му-джин, професор в Университета за севернокорейски изследвания, посочи пред АФП, че Северна Корея може да отложи плановете си за ядрен опит, за да се съсредоточи върху борбата с огнището, въпреки че, ако обществените страхове ескалират, Ким Чен-ун ще продължи с тестове, които да отклонят тези опасения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ