Тръмп бе залят с критики заради изтеглянето на САЩ от ракетното споразумение с Русия
Високопоставени руски представители порицаха САЩ, след като американският президент Доналд Тръмп обяви намеренията си да се изтегли от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие, пише британският в. "Гардиън", като припомня, че подписаното през 1987 г. помогна за запазването на ядрените ракети извън Европа.
Решението на Тръмп, който обвини Москва, че първа е нарушила договора, предизвика гняв в Русия, която поиска обяснения от съветника на президента на САЩ за националната сигурност Джон Болтън, който е на посещение в страната, предаде БТА.
Вчера руският заместник външен министър Сергей Рябков определи изявлението на Тръмп като "много опасна стъпка" и "изнудване, целящо да ни принуди да направим отстъпки в множество области". "За разлика от колегите от САЩ, ние разбираме колко сериозен е този въпрос и колко е важен за сигурността и стратегическата стабилност и отново призоваваме тези, които определят политиката във Вашингтон да покажат балансиран и трезв подход", подчерта руският заместник-министър.
Решението предизвика остра критика от един от подписалите договора - съветския президент Михаил Горбачов. Според него то е "безразсъдно" и не е дело на "голям ум", отеблязва "Ню Йорк таймс".
87-годишният Горбачов нарече отказа от договора "заплаха за мира" и го определи като "много странно". "Във Вашингтон наистина ли не разбират до какво може да доведе това?", попита бившият съветски лидер, който е по-популярен на Запад, отколкото в самата Русия. "Всички споразумения за ядрено разоръжаване и ограничаващи ядрените оръжия трябва да бъдат пазени, за да предпазим живота на Земята", заяви Горбачов.
Сенаторът от Републиканската партия на САЩ Ранд Пол също смята, че "би било много голяма грешка да излезем с лека ръка от това историческо споразумение". Сключването му позволи на САЩ да намалят ракетите си с ядрени бойни глави от 64 000 на 15 000, припомни той.
САЩ се изтеглят от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег, защото водеща сила в областта стана Китай, който няма правни задължения да не развива подобни оръжия, пише в статия на генерал-полковник Виктор Есин, бивш началник на Генералния щаб на руските Ракетни войски, публикувана от в. "Московский комсомолец". САЩ не са доволни от подобна ситуация, смятайки я за своя слабост във военно отношение. За да излязат от договора, без да навредят на имиджа си, американската администрация използва измисления предлог, че Русия нарушава споразумението. Всъщност ситуацията е точно обратната - от повече от 10 години САЩ системно нарушават задълженията си по договора, като създават и изпитват балистични ракети със среден обсег, под прикритието на разработването на така наречените ракети-мишени, които те твърдят, че са предназначени само за изпробване на системата за противоракетна отбрана, заявява ген.-полковник Есин.
Смятам, че международната общност едва ли ще успее да убеди САЩ да не напускат Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег, или да продължат до 2026 г. действието на договора за ограничаването на стратегическите нападателни въоръжения (СТАРТ), който изтича през февруари 2021 година.
Очевидно президентството на Доналд Тръмп ще стане епохата, когато ще се срути режимът за контрол над ядрените оръжия и международното общественост ще се сблъска с неконтролирана надпревара във въоръжаването. Това ще подкопае окончателно глобалната стратегическа стабилност и повишава рисковете от започване на ядрена война, прогнозира бившият високопоставен военен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.