Турция обвини протокола на ЕС за гафа с липсващия стол за Урсула фон дер Лайен
Турция категорично отхвърли обвиненията в умишлена проява на сексизъм спрямо Урсула фон дер Лайен, след като протоколният гаф по време на официална среща по-рано през седмицата в Анкара предизвика широки обществени и политически реакции.
Председателката на ЕК и колегата ѝ Шарл Мишел, който оглявава Европейския съвет бяха приети от турския президент Ердоган за разговори по двустранните отношения във вторник. В залата за разговори обаче имаше само два стола - един пред флага на ЕС и един пред турското знаме, които бяха заети съответно от Шарл Мишел и Ердоган, а Урсула фон Дер Лайен бе поставена в неловката ситуация да стои права.
Въпреки това тя не прекрати участието си в срещата и настоя разговорите да се проведат. В крайна сметка председателката на ЕК беше настанена на диван в залата за преговори. Мнозина изтълкуваха ситуацията като преднамерено унижение, а италианският премиер Марио Драги бе първият европейски лидер, който изрази публично възмущението си като нарече Ердоган диктатор и заяви открито, че Фон дер Лайен е била унизена.
Аферата прерасна в дипломатически спор между Турция и Италия. Анкара не закъсня с реакцията и поиска Марио Драги да се извини. Италианският посланик в Турция бе привикан в турското Външно министерство, което изрази несъгласието си с думите на Драги и отправи искане "да си върне думите назад".
"Осъждаме силно тази реторика, която няма място в дипломацията. Ако Марио Драги търси диктатор, той не вижда по-далеч от историята на Италия, каза ръководителят на дирекцията по комуникациите на турското президентство Фахреттин Алтун.
По време на неловката ситуация Фон дер Лайен не успя да скрие изненадата си от липсата на елементарно кавалерство и реагира на побързалите да заемат столовете мъже с жест на разочарование. Кадри от срещата показват, че в крайна сметка е била настанена на голям бежов диван, разположен обаче далече от Шарл Мишел и Ердоган.
Видео и фото кадри от преговорите, разкриващи също липса на единство между двамата лидери на ЕС предизвикаха шумна критика в социалните медии и обвинения в дискриминация по пол.
Турция настоява, че са приложени изискванията за протокол от ЕС, но ръководителят на протокола на Съвета на ЕС отговори, че неговият екип няма достъп по време на подготвителната им проверка до стаята, където се е случил инцидентът.
„Ако стаята за тет-а-тет беше посетена от нас, щяхме да предложим на нашите домакини просто да заменят дивана с кресло за председателя на Комисията“, написа Доминик Маро в бележка публично от Съвета на ЕС. Той добави, че инцидентът може да е бил предизвикан по реда на протокола, установен от договора за ЕС.
Смущаващият момент бързо се превърна в гореща тема и извън Брюксел.
Италианският премиер Марио Драги използва силни думи срещу Ердоган и определи отношението към Фон дер Лайен в Анкара като „неподходящо“.
"Бях много недоволен от унижението, което президентът фон дер Лайен трябваше да понесе", заяви Драги по време на пресконференция в Рим в отговор на въпроси от журналисти.
„Протоколът, приложен по време на срещата, е в съответствие с международните правила на протокола, както и със световноизвестните турски традиции в гостоприемството.“, заяви турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу. Той настоя, че турските и европейските служители, отговарящи за протокола, са провели срещи преди посещението и че е приложен протокол в съответствие с исканията на ЕС. Чавушоглу добави още, че се чувства длъжен да възложи отговорността за вината на ЕС след обвиненията срещу Турция, отправени от „най-високите нива на ЕС“.
На самият Шарл Мишел му отне много време, за да излезе с официална реакция. Той направи първия си коментар в сряда вечерта, като заяви, че гафът е резултат от „строгото тълкуване“ на протоколните правила от турска страна.
Той изрази съжаление за подчертано различното, дори пренебрегващо отношение към президента на Европейската комисия“ и призна, че снимки от срещата създават впечатлението, че сякаш е „безразличен“ към ситуацията. „Нищо не може да бъде по-далеч от истината, нито от дълбоко сдържаните ми чувства в този момента или дори от принципите на уважение, на които държа толкова много“, каза той. "Докато осъзнавахме ситуацията, решихме просто да не влошаваме нещата като правим сцени", допълни той.
Политическата група на ЕНП, най-голямата в Европейския парламент обаче има различен анализ на ситуацията и призова за пленарен дебат за пътуването до Турция.
„Визитата в Анкара на председателите фон дер Лайен и Мишел трябваше да бъде послание за твърдост и единство на европейския подход към Турция“, заяви председателят на групата Манфред Вебер в изявление. „За съжаление, то се превърна в символ на разединение, тъй като президентите не успяха бъдат заедно, когато беше необходимо. Очакваме повече от външната политика на Европа! ", подчерта той.
Гласовете по линия на ЕП за обяснения по случая стават все повече. Ираксе Гарсия, лидерът на групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, написа в „Туитър“, че е поискала пленарен дебат с фон дер Лайен и Мишел, за да „изясни какво се е случило и как да се уважават европейските институции“, пише Politico.
Тя добави: „Отношенията между ЕС и Турция са от решаващо значение, но единството на ЕС и зачитането на правата на човека, включително правата на жените, също са от ключово значение“. Нейният призив се подкрепя и от други лидери на групи в Парламента. Ако лидерите на политическите групи на Парламента одобрят искането на срещата на Председателския съвет през следващата седмица, дебатът ще се проведе по време на следващата пленарна сесия на Парламента, от 26 до 29 април.
Ден по-късно, в четвъртък Шарл Мишел даде интервю за белгийската телевизия LN24, в което заяви, че не е отстъпил мястото си на Фон дер Лайен от съображения за равноправието в отношенията между мъжете и жените, предава ТАСС.
Може би това е било грешка от моя страна, но такива са възгледите ми за равноправните отношения между мъжете и жените, каза той.
По материали от чуждестранните медии
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.