10 навика за 10 минути

10 навика за 10 минути

Учим постоянно нещо ново – в училище, в университета, на работа...Но далеч не всичко от тези знания ни върши работа в реалността. А защо да не опитате обратното – да научите нещо полезно и бързо, само за 10 минути от времето ви, и след това да го използвате постоянно в живота?! И така, научете се:

1. Да използвате "горещи клавиши"

Има много комбинации от клавиши, с които бързо могат да бъдат извършвани едни и същи действия. Използват се при работа с „прозорци“, в текстови редактори, в браузъри и т.н. Слава богу, не е нужно да помните 350 комбинации, за да бъдете виртуози зад клавиатурата. Достатъчни са около 10-15, за да ви облекчат значително живота. Открийте подробен списък с клавишни комбинации, изберете тези, които използвате най-често (това ще отнеме около 5 минути), след което ги изпробвайте и запомнете (още 5 минути). Ако се съмнявате в паметта си, може да си създадете схема на на „горещите клавиши“ и да я зададете като „тапет“ на монитора, който най-често използвате.

2. Да владеете разширено търсене в търсачката

 Формулирайте правилно какво търсите и търсачката бързо ще ви даде точния отговор. Всяка търсачка има специфични „команди“, които помагат да се изясни заявката за търсене – комуникирайте с тях, обяснявайте им и отговаряйте на въпросите, които изкуственият интелект на търсачката ви задава. Не го подценявайте, той поумнява с всяка минута.

3. Да намирате бързо превод на думи, без да напускате дадена уеб страница

Тук ще ви помогне разширението за браузера Google Chrome — Google Dictionary. Полезен е за всеки, който изучава английски език или работи в интернет с англоезични източници: кликнете върху непознатата дума и веднага ще се появи не само транскрипцията й, но и превод на родния ви език. Ако имате базови познания по английски, то използването на вградения Google Dictionary ще бъде за вас много по-бързо, удобно и полезно от Google Translate. Подобна функция има и в браузера Firefox.

4. Да научите няколко техники за бързо запомняне

Способността да се съхраняват големи количества данни в паметта улеснява живота не само на студентите преди изпит, но и за тези от нас, които вече са получили диплома. Знаейки как да използвате бързи спомени, лесно можете да научите чужд език, да купите в супермаркета всички продукти от списъка, които не сте взели с вас, и да не объркате името на новия колега. Има най-различни техники за бързо запаметяване, изберете си метод, който смятате, че ще работи за вас.

5. Да използвате пожарогасител

Те са окачени навсякъде, където изискват да бъдат правилата за безопасност. Могат да спасят човешки животи и имущество. Но колко от нас наистина знаят как да ги използват? Отделете 10 минути за внимателно четене на инструкции за работа с тях или гледане на видеоклип, запомнете и станете още по-полезен член на обществото.

6. Правилно да опаковате вещите си в куфара

Наближава сезонът на почивките и пътешествията. Само веднъж отделете време да се научите да опаковате правилно багажа в куфара (спретнато, компактно, бързо) и оттам нататък това занимание ще ви изглежда като приятно развлечение, а не като излишно главоболие.

7. Да използвате тялото си като измервателен уред

Какво може да се направи, ако трябва бързо да измерите нещо, но нямате под ръка линийка или рулетка? Да чакате помощ или да разчитате на своя окомер. Можете обаче предварително да се подготвите за тази ситуация, като направите няколко предварителни измервани и запомните получените стойности. "Полезни" мерни единици могат да бъдат:

- една педя (вашата педя);

- eдна стъпка (дължината на ходилото ви от върха на палеца до петата);

- разстояние между върха на палеца и показалеца;

- максималното разстояние между върха на палеца и средния пръст.

8. Да определяте времето без часовник

 На практика, в днешно време часовници почти няма – замени ги екранът на смартфона. Но, я си представете, че изведнъж сте се озовали в ситуация на абсолютен „цифров детокс“, а в същото време закъснявате за среща? Отделете сега 10 минути да си припомните полезни способи за определяне на времето без часовник и се опитвайте да репетирате по един от тях в следващите дни.

9. Да запомните основните правила на етикета на масата

Ако често посещавате корпоративни приеми или редовно се налага да имате делови срещи в заведения, тогава познаването на съвременните правила на етикета на масите ще бъде полезно. Те включват:

- умения за правилно консумиране на различни видове храна;

- познаване на eлементарния етикет за използване на прибори при няколкостепенно меню;

- правила за поведение на масата.

Или пък направете обратното – потърсете четива за основните грешки на маса и не ги допускайте.

10. Да се научите бързо да заспивате

Всеки е имал поне един случай, в който се е сблъсквал с досадното и изнервящо състояние: време да се спи, но не можеш да заспиш. Предлагаме няколко прости "трика", които ще помогнат:

  • Опитайте да не заспите
  • Дръжте очите си отворени, повтаряйте си наум "Няма да спя". Нашият мозък не е възприемчив към частичата „Не“.
  •  Припомнете си събитията от отминалия ден. „Прелиствайки в главата си малките детайли(желателно е отзад напред), вие изчиствате главата си от грижи и натрапливи мисли.
  • Завъртете очи. Затворете очи и направете няколко въртеливи движения с тях от 3 до 5 раз. Очите извършват подобни движения, когато спим. Имитацията на сън ще спомогне за освобождаването на мелатонин – хормона на съня.
  • Просто пофантазирайте. Представете си се на комфортно, приятно, красиво място (в някакъв тропически рай да речем) — не забравяйте ароматите, звуци, докосвания. Скоро ще се отпуснете и ще заспите.
  • Използвайте метода на Андрю Вейл. Съсредоточете се върху дишането си: спокойно вдишайте през носа в продължение на 4 секунди, задръжте дишането си за 7 секунди, а след това, без да бързате, издишайте през устата в продължение на 8 секунди.

По материали от Lifehacker

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ