Книгите, които всеки трябва да прочете според Бил Гейтс и Марк Зукърбърг

Книгите, които всеки трябва да прочете според Бил Гейтс и Марк Зукърбърг

Книгите, които всеки трябва да прочете според Бил Гейтс и Марк Зукърбърг

Бил Гейтс и Марк Зукърбърг - двама от най-богатите хора на планетата, нееднократно са казвали, че много обичат да четат и задължително четат колкото могат повече книги. 

Бившият главен изпълнителен директор на Microsoft Бил Гейтс чете по около 50 книги годишно, разказа той пред в. "Ню Йорк Таймс". През 2015 г. пък Зукърбърг създаде онлайн клуб на четящите, в рамките на който чете по една книга на всеки две седмици. 

В последните няколко години двамата препоръчаха няколко конкретни заглавия. Какви са те, посочва списък на сайта Business Insider. Книгите, които според тях всеки трябва да прочете, защото развиват познанията и мисленето, са 17 и са следните: 

"Creativity, Inc." на Ед Катмъл. Това е историята на анимационно студио Pixar, написана от един от създателите му. Катмъл преплита в разказа ценни размисли за мениджмънта и предприемачеството. Той казва, че всяка компания непрекъснато и съзнателно трябва да избягва да потиска творческата сила на служителите си, която е естествено заложена във всеки един човек. 

"Генът: Лична история" от онколога Сидхарта Мукерджи ("The Gene: An Intimate History", Siddhartha Mukherjee). Новите инструменти за редактиране на генома по света са вече технологично налични и те създават етичен въпрос. Бил Гейтс се обърна към книгата на Мукерджи през 2016 г., за да потърси гид в тази област. Любимият му раздел е "Постгеном: Генерика на съдба и бъдеще". В рамките на 10 години ще бъде възможно за клиниците да използват редакцията на генома, за да помагат на хора с болести, причинени от един единствен лош ген, смята авторът.

"По-добрите ангели на нашата природа", от Стивън Пинкър ("Better Angels of Our Nature"). Марк Зукърбърг признава, че тази книга от 800 страници, пълна с данни от един харвардски психолог, може да бъде сериозно предизвикателство. Но по думите му изследването на Пинкър как насилието в обществото се понижава с времето, въпреки че е увеличено като под лупа от наличния 24-часов новинарски цикъл и от информацията в социалните мрежи, е нещо, което може да промени гледната точка на всеки човек. Бил Гейтс пък счита книгата за една от най-важните, които някога е чел. 

"Гангстерски лидер за един ден" от Судхир Венкатеш ("Gang Leader for a Day"). Авторът е професор по социология от Колумбийския университет в САЩ, който в радикален социологически експеримент се внедрява в гангстерска група в Чикаго през 90-те години. Марк Зукърбърг казва, че историята е вдъхновяващ разказ за комуникацията и разбирането на икономическите и културни бариери. 

(Продължава на страници 2 и 3.)

"Сапиенс: Кратка история на човечеството" от Ювал Нов Харари ("Sapiens: A Brief History of Humankind"). Някога не сме били единственият вид хора на планетата - преди около 100 000 години на Земята е имало шест вида, но само хомо сапиенс е оцелял. Защо? "Както Мелинда, така и аз прочетохме тази книга и тя провокира много разговори на масата ни за вечеря", казва Бил Гейтс. "Харари се заема с голямо предизвикателство: да разкаже историята на човешката раса само в 400 страници", продължава той. Харари не се спира само върху миналото в книгата. Той гледа и напред към бъдещето - на генното инженерство и изкуствения интелект, които ще направят дефиницията ни за "човек" по променлива. 

"Shoe Dog" на Фил Найт, създателят на Nike. Той представи първия си вътрешен разказ за най-известния в света спортен бранд облекло и аксесоари. Гейтс нарича книгата "освежаващо честно напомняне", че пътят към успеха никога не е права линия. "Срещал съм се с Найт няколко пъти през годините. Той е много мил, но също така и тих и труден за опознаване. Тук Найт се разкрива по начин, по който малко главни изпълнителни директори биха направили", казва още Бил Гейтс. 

"Структурата на научните революции" от Томас С. Кун ("The Structure of Scientific Revolutions"). Ако има една философска книга, написана от физик, която човек трябва да прочете, това е тя. От издаването си насам през 1962 г., това е една от най-цитираните академични книги на всички времена, според Станфордската енциклопедия по философия. Марк Зукърбърг смята, че да знаем как научните пробиви стават катализатори на социален прогрес е важно и "сила за социално добро".

"Струнната теория" на Дейвид Фостър Уолъс ("String Theory"). Книгата е сборник от есета от Уолъс, които се въртят около любимата му игра - тениса. "Няма нужда човек да играе или дори да гледа тенис, за да обикне тази книга", казва Бил Гейтс. По думите му Уолъс толкова умело борави с перото, колкото Роджър Федерер играе с тенис ракетата. 

"Защо нациите се провалят" на Дарон Аджемоглу и Джеймс Робинсън ("Why Nations Fail"). Двамата автори убедително показват, че в основата на икономическия успех (или на липсата на такъв) стоят създадените от човека политически и икономически институции. Книгата е публикувана през 2012 г. Тя е преглед на над 15 години изследвания от Аджемоглу, който е икономист на MIT и Робинсън, който е политолог на "Харвард". Според авторите в историята съществуват "добивни" и "инклузивни" правителства. Първите използват сила и власт, за да налагат волята на избрани малцина, докато вторите създават отворени пазари, за да позволяват на гражданите си да харчат и инвестират парите си свободно. Освен това авторите доказват, че икономическият растеж не винаги означава дългосрочно здраве на страната. 

"The Three-Body Problem" от Лиу Сиксън. Публикувана за първи път в Китай през 2008 г., а наскоро и преведена на английски език, това е книга-роман и научна фантастика. Действието се развива в Китай по време на Мао Дзедун и културната му революция. Тогава извънземни решават да окупират Земята, след като китайското правителство тайно изпраща сигнал в Космоса. 

"Световен ред" на Хенри Кисинджър ("World Order"). Книгата идеално кореспондира с модерната епоха, в която глобалните конфликти понякога може да изглеждат невъзможни за разрешаване. 

"Рационален ритуал" от Майкъл Сук-Йонг Чю ("Rational Ritual"). Авторът е икономист на Калифорнийския университет в Бъркли. Книгата е посветена на въпроса за общото познание и как хората възприемат света не само на базата на това, което те лично знаят, но и на това, което знаят други хора, които те познават. Марк Зукърбърг смята този труд за много ценен за разбиране на социалните мрежи и икономиката на споделеното знание. 

"Мрежата: Протритите жици между американците и нашето енергийно бъдеще" от Гретчен Баки ("The Grid: The Fraying Wires Between Americans and Our Energy Future"). Културният антрополог Гретчен Баки си представя американската електропреносна мрежа с оглед на съвременните ценности и с нови енергийни източници. "Дори никога да не сте отделяли момент да помислите как електричеството достига нашите обекти, мисля че тази книга ще ви убеди, че електрическата мрежа е едно от най-великите инженерни чудеса на модерния свят. Мисля също, че ще разберете защо модернизирането на мрежата е толкова сложно и толкова решаващо за изграждане на чистоto енергийно бъдеще", казва Бил Гейтс. 

"Seveneves" от Нийл Стивънсън. Това е фантастичен роман, в който "сюжетът започва в първото изречение, когато Луната се взривява", казва Гейтс. "Може да изгубите търпение с всичката информация, която ще получите за космическите полети, но аз много харесах техническите детайли", коментира той. 

"Обяснител на нещата: Сложни неща с прости думи" от Рандъл Мънроу ("Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words"). Той обяснява неща от модерната технология, използвайки 1000-те най-популярни думи в английския език. Бил Гейтс смята, че това е брилянтна концепция. Защото, "ако не можеш да обясниш нещо по прост начин, значи те не го разбираш". 

"Съчувстващият" от Виет Тан Нгуен ("The Sympathizer"). Награденият с "Пулицър" роман спечели и най-голямата американска награда за криминални четива. Това е историята на двоен виетнамски агент, който шпионира бежанска общност в Лос Анджелис по поръчка на северновиетнамското правителство. Героят се внедрява в бежанската общност и научава доста тежки уроци за съгражданите си. 

"Фабриката за идеи: Bell Labs и Голямата епоха на амриканските иновации" от Джон Гартнър ("The Idea Factory: Bell Labs and the Great Age of American Innovation"). Може би някои от днешните предприемачи на Силициевата долина ще поспорят, но Гартнър твърди, че златната епоха на иновациите в САЩ е била от 1920 до 1980 г., зад стените на Bell Labs в AT&T. Авторът разказва историите на създаването на факс машината, телевизионното предаване на дълги разстояния и представянето на клетичната телефонна технология. Марк Зукърбърг смята, че днешните модерни устройства дължат произхода си на тези ключови моменти на напредък. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ