6 хобита, полезни за укротяване на вътрешното безпокойство
Тревожността, която изпитваме понякога, не подминава вече никого. При някои е по-голяма, при други - по-малка и бързо утихваща, при трети - хронична, от месеци и дори години .
Съвременните хора търсят начини за борба с нея и всеки сам открива най-доброто за себе си средство за противодействие. И все пак, има някои универсални изпитани методи, които ни помагат да се освободим от вътрешното напрежение - хобитата. Бари Сюскинд, лицензиран семеен терапевт от САЩ със специализация в преодоляването на ефектите от стреса, споделя най-полезните странични занимания за удоволствия пред сайта Bustle. Те са следните:
Рисуване или отразяване чрез писане (в дневник, блог). Щом почувстваме голям вътрешен стрес, Сюскинд съветва да се изключим от социалните мрежи и да дадем изява на вътрешния творец в нас - художник, автор. Освен това той смята, че не е лоша идея хората, които страдат от значително безпокойство, да изтрият приложенията на социалните мрежи от телефоните си. Вместо да влагат часове в прегледи на Twitter/ Instagram/ Facebook, той предлага да опитат нещо креативно - да рисуват, пишат или друго. Това би имало лечебен ефект.
Четене за удоволствие, гледане на много интересен сериал. Доказано е от психолозите, че един от най-ефективните начини да заличим от ума си временно собствените тревоги е като започнем да се вълнуваме какво се случва с други хора - независимо дали те са реални, или филмови герои и литературни образи.
Прекарване на време навън. Разходките сред природа и излизането от дома са лечебни, както знаем - в тях има много полезна комбинация от движение и излагане на слънце и чист въздух. Препоръчва се излизане от дома за цял ден - планинска разходка, каране на велосипед, дори наблюдаване на птици и други животни или каквото и да е друго извън дома - това са работещи методи за справяне с депресията. Излизането навън за разходки всеки ден ще подобри умственото здраве дори повече.
Практикуване на хобита, които изискват от присъствие в настоящия момент (да не може да мисли за друго). Такива примери са йога, медитация, каране на велосипед, движение по планински или друг маршрут - всичко, което ни свързва с реалната ситуация наоколо и ни пречи да се отнасяме към негативни мисли и причинителите им.
Тренировки. Фитнес. Бягане за здраве. Всичко, което засилва физическото здраве на тялото потушава тревожността.
Участие в групови курсове - например по танци, спорт, готвене, чужд език или друго, където човек се социализира и се среща с нови хора, като същевременно се самоусъвършенства, придобивайки едно ново за него умение. Влагането на време и енергия в това ще подобри самооценката ви и ще ви разсее значително от причинителя на вътрешната ви тревожност - една мисъл или човек, казва терапевтът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.