Когато копмеем за нови постижения
Постигането на дълго мечтана цел рядко носи трайното щастие, на което се надяваме. След като най-накрая стигнете до така желаната от вас мечта, пред вас неочаквано изскачат две нови цели, които възобновяват цикъла на преследване и реализиране, които току-що сте завършил.
Ние копнеем за нови постижения, защото бързо се приспособяваме към това, което вече сме постигнали. Това привикване към успеха е неизбежно и по-влиятелно, отколкото осъзнаваме.
Ключът към избягването на приспособяването е в преследването на това, което изследователите наричат „трайни постижения“. За разлика от малките успехи, които носят краткотрайно щастие, удоволствието от трайните постижения трае дълго след тяхното реализиране.
Трайните постижения са толкова важни, че поставят границата между успешните и щастливите хора и онези, които винаги имат чувството, че се нуждаят от нещо повече.
Изследователи от Harvard Business School установиха, че хората, които определят себе си като успешни и щастливи в дългосрочен план, са структурирали своите дейности около четири основни потребности: щастие, реализация, значимост и наследство.
Дълготрайното чувство на удовлетвореност идва, когато преследвате дейности, отговарящи на всички тези нужди. Когато някоя от тях липсва, имате чувството, че трябва да направите още нещо(или нещо различно).
Това са няколко начина на поведение, които помагат на успешните хора да отговорят на четирите основни нужди. Опитайте ги:
1. Те са страстни
Джейн Гудол напусна дома си в Англия на 26-годишна възраст и се премести в Танзания, за да започне да изучава социалния и семейния живот на шимпанзетата. Това се превърна в работата на нейния живот и тя се посвети напълно на тази кауза, вдъхновявайки много хора, които последваха нейните стъпки. Успешните хора имат не просто интереси, а страсти, на които се посещават напълно.
2 Плуват срещу течението
Има напълно логична причина, поради която успешните хора често изглеждат малко по-различни от останалите. За да сте наистина успешни и щастливи, трябва да следвате вашите страсти и ценности, независимо от цената, която ще трябва да платите.
Представете си само колко по-различен щеше да бъде светът, ако Бил Гейтс и Ричард Брансън бяха продължили образованието си, вместо да започнат работа, и ако Стивън Кинг не беше прекарал всяка свободна минута , която е имал, в писане на романи, докато е бил учител. За да плувате срещу течението, трябва да сте готови да поемете риск.
Както казва Карл Юнг: „Покажете ми един нормален, и аз ще ви го излекувам.“
3. Винаги завършват това, което са започнали
Това, че имате страхотна идея не означава абсолютно нищо, ако не я изпълните. Най-успешните и щастливите хора реализират своите идеи, като получават еднакво удовлетворение както от първоначалния момент, в който са стигнали до идеята, така и от преодоляването на всички препятствия по пътя.
4. Те са устойчиви
За да бъдете успешни и щастливи в дългосрочен план, трябва да се научите да правите грешки, да изглеждате като идиоти и да опитвате отново, без да се отчайвате. Според проучване на колежа „Уилям и Мери“, в което са участвали над 800 предприемачи, най-успешните сред тях са имали две общи черти: те не са можели да си представят провала и не са се интересували от това, какво другите мислят за тях. С други думи, най-успешните предприемачи не губят време и енергия, за да мислят за своите неуспехи и приемат провалите за малки и необходими стъпки по пътя към постигането на техните цели.
5. Здравето им е приоритет
Вашето щастие и успех са обвързани със здравословното ви състояние. Повтарял съм го многократно, но абсолютно критичните здравни навици, които успелите и щастливите хора практикуват ежедневно, са добрият сън, здравословното хранене и тренировките.
6. Не мислят за проблеми от миналото
Това къде насочвате вниманието си, определя емоционалното ви състояние. Когато се фиксирате върху предходните си грешки, вие удължавате негативните емоции и стреса, които пречат на вашето представяне в настоящето.
От друга страна, ако се съсредоточите върху действията, които можете да предприемете, за да подобрите обстоятелствата, в които се намирате в момента, ще почувствате положителни емоции и ще подобрите продуктивността си. Успешните хора не се занимават с отминалите неуспехи, защото знаят, че са по-ефективни, когато насочат вниманието си върху намирането на решения.
7. Oтбелязват чуждите успехи
Несигурните хора постоянно изпитват съмнение в собствената си значимост и стойност. Поради тази причина, те постоянно опитват да избутат другите от светлината на прожекторите, като критикуват техните качества и постижения, мислейки, че по този начин самите те ще изпъкнат на фона на чуждото нещастие.
За разлика от тях, уверените хора не страдат от подобни притеснения, тъй като тяхното самочувствие идва от личната им самооценка, а не от тази на околните. Тази вътрешна хармония им позволява да погледнат навън и да оценят чуждите приноси и постижения.
8. Мислят извън кутията
Успешните хора не са стигнали до това ниво, мислейки по същия начин като всички останали. Докато другите остават затворени в своята зона на комфорт и инвестират цялата си енергия, за да затвърдят убежденията си, успешните хора се противопоставят на статуквото и винаги остават открити за нови идеи и гледни точки.
9. Те са непредубедени
Комуникацията с различни хора е неефективна, ако през по-голямата част от времето вие просто спорите с тях и опитвате да наложите собственото си мнение. Успешните хора знаят, че всяка различна перспектива представя възможности за растеж и развитие. Научете се да бъдете съпричастни, като се поставяте на мястото на другия човек, за да разберете неговата гледна точка.
10. Не позволяват на никой да нарушава тяхното щастие
Когато вашето чувство за удовлетвореност идва от сравняването ви с другите, вече не сте господар на собственото си щастие. Когато постигнат успех, щастливите хора не позволяват на никого да омаловажи тяхното постижение.
Невъзможно е да игнорирате напълно чуждото мнение за вас, но това не означава, че имате нужда да се сравнявате с другите и, че тяхната оценка е безпристрастна и адекватна. Каквото и да е чуждото мнение за вас, важно е самоуважението ви да идва отвътре. В крайна сметка, едно нещо е сигурно – никога няма да сте толкова добри или толкова лоши, колкото те казват, че сте.
Травис Брадбъри, автор на бестселъра „Emotional Intelligence 2.0“ и съосновател на TalentSmart, за LinkedIn.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.