12-те основни компонента на високата емоционална интелигентност

12-те основни компонента на високата емоционална интелигентност

12-те основни компонента на високата емоционална интелигентност

Фактът, че емоционалните умения са също толкова важни колкото  и техническите умения до голяма степен се е превърна в бизнес клише, но това не го прави по-малко верен.

Създаването на по-добър капан за мишки е безполезно, ако не можете да убедите другите в стойността на вашата иновация и да вдъхновите екип, който да я превърне в реалност.  

Но докато всички ние можем да се съгласим с високата стойност на така наречената емоционална интелигентност(ЕИ), колко от нас могат да дадат точна дефиниция на термина?

Разбира се, всички знаем как изглежда човек, който няма добре развита емоционална интелигентност. Невъзпитаните хулигани, антисоциалните младежи и арогантните мениджъри са типични примери за хора, страдащи от очевидна липса на социални умения. Как обаче може да опишем тези, които са достигнали високи нива на ЕИ?

Даниел Голман и Ричард Е. Бояцис опитват да направят точно това. От дълги години, двамата професори по организационна психология работят по точната формулировка на термина емоционална интелигентност.  Наскоро двойката сподели няколко материала в блога на Harvard Business Review, в които опитва да изброи основните компоненти на ЕИ.

Да бъдете добър не е достатъчно!

Склонни сме да мислим, че хората с високо коефициентът на емоционална интелигентност (EQ), са по-приятни, мили и добри и, че с тях се работи по-лесно, отколкото с останалите.

Тези качества могат да бъдат добра основа за изграждането на лидер, но човек може да ги притежава и да бъде все така неефективен, ако е твърде мек и пасивен в защитата на своите виждания и идеи или пък твърде страхлив, за да коригира тези, които имат погрешни разбирания.

„Когато се концентрираме само и единствено върху неща като чувствителност, общителност и разбирателството, пропускаме критични елементи на емоционалната интелигентност, които биха могли да ни превърнат в по-силен и ефективен лидер“, отбелязват Голман и Бояцис.

Как изглежда пълния набор от социални умения? Според професорите, истинската емоционална интелигентност е съставена от 12 компонента:

Емоционално самосъзнание

Емоционален самоконтрол

Приспособимост

Ориентация към резултати

Позитивно мислене

Съпричастност

Организационно познание

Влиятелност

Треньор и ментор

Управление на конфликти

Работа в екип

Вдъхновяващо лидерство

„Просто премислете в ума си как се справяте с тези 12 компонента и ще разберете в кои сфери имате нужда от развитие.“ , пишат те.

В кои от тези 12 категории сте най-силни? А в кои сте най-слаби?

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ