4 навика, които вредят на работното ви представяне
Комбинацията между силна амбиция и идеята, че може да постигнете всичко сами, създава предпоставки за прегаряне на работното място.
Хората, които могат да се похвалят с големи постижения, са по-склонни да работят дълги часове, да отговарят за трудоемки задачи под огромно натоварване и да гонят кратки и често нереалистични крайни срокове.
Доброто представяне на работа и личното самоусъвършенстване не трябва да бъдат свързвани с навиците, които вредят на здравето и водят до бърнаут.
За да избегнете нежеланите странични ефекти от усилената работа, трябва да съчетаете професионалната амбиция с еднакво силни нива на амбиция в личния си живот.
Това са четири критични грешки, от които трябва да се предпазвате, ако искате да избегнете прегарянето и здравословните проблеми.
1. Неконтролиран стрес
Всяка една дейност в живота, от бягане пред бикове в Испания, до сключване на важна сделка в бизнеса, задължително носи известна доза стрес.
Тялото ви разпознава важните събития като опасни и задвижва вашите естествени защитни механизми. Това се случва с помощта на невротрансмитери и хормони като адреналина и серотонина, които регулират мислите, чувства и действия. Тези вещества се освобождават изключително бързо, за да ви помогнат възможно най-бързо.
Проблемът обаче идва от неспособността да спрете този защитен процес. Непрекъснатото освобождаване на невротрансмитери води до енергийно изтощение и хроничен стрес.
Представете си, че сте забравили да спрете топлата вода в банята и тя е изтекла преди да напълните ваната си. Неконтролирания стрес работи на същия принцип.
Оставен без контрол, стресът ще изтощи вашите сили и ще доведе до отслабване на имунната система, повишаване на теглото или постоянно чувство на тревожност.
2. Липса на сън
(Продължава на страница 2.)
Сънят е най-ценният ресурс за промяна на всички аспекти в нашия живот. Той играе ключова роля за здравословното състояние, дълголетие, настроение, способност да се справяме със стреса и да издържаме на тежки натоварвания.
Представете си съня като крепост, чието пренебрегване за определен период от време увеличава риска от успешно навлизане на вражески сили (хронични заболявания и психични проблеми).
3. Дълги и неструктурирани работни дни
Изграждането на нов бизнес или оставянето на трайна следа в дадена компания са сред нещата, които изискват усилена работа. Това обаче не означава, че всички дълги работни дни са еднакво ползотворни. Има дни, които на пръв поглед изглеждат продуктивни, но всъщност не са, и такива, които са белязани от върхова ефективност и резултатност.
Не бъркайте активността с продуктивността. Тази честа заблуда се дължи на липсата на структура и дисциплина, която може да стане причина за пренебрегване редовното хранене и игнориране на други основни човешки нужди.Тяхното незадоволяване може да доведе до сериозни заболявания.
За да изградите структура и дисциплина, планирайте предварително храненията си за деня и създайте седмичен работен график, за да бъдете сигурни, че използвате времето си ефективно, а не просто да казвате, че сте заети.
4. Пристрастяване към кафето
Контролираният прием на кофеин има доказани ползи за здравето. Прекомерната зависимост от топлата напитка, в комбинация с огромното количество стрес, обаче води до нервност и чувство на безпокойство и тревожност.
Освен това, кафето има среден период на полуразпад от около пет часа, което означава, че дълго след като сте го изпили, то продължава да влияе на вашия организъм. Този ефект се изразява най-често в смущение на съня и рязко чувство на отпадналост при неговото изтичане.
За да избегнете тези проблеми, ограничете ежедневната консумация на кофеин и ограничете времето на прием до ранния следобед.
Джулиан Хайес II, автор на „Body Architect", за Inc.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.