Не бързайте да казвате "Да": 9 техники за успешни преговори

Не бързайте да казвате Да: 9 техники за успешни преговори

Независимо дали става дума за сделка за милиони, или просто за отстояване на личните ви професионални интереси, умението да преговаряте успешно, зависи най-вече от практиката. Колкото по-често го правите, толкова по-уверени ставате. Имайте предвид тези няколко съвета, които могат да ускорят вашето развитие от аматьор до професионалист в прерговорите.

1. Не казвайте „да“ от първия път

Факт е, че повечето хора отправят първоначална оферта, която е по-ниска, от това, което всъщност са готови да предложат. Това е нормална и дори очаквана част от процеса на договаряне. Премислете добре първоначалното предложение и не показвайте голяма готовност да го приемете, за да не изглеждате отчаяни и готови на всичко.

Ако предлаганите условия не отговарят на вашите нужди и виждания, направете контра-оферта, която да постави границите, които не бихте пренебрегнали. 

2. Опитайте да преговаряте на ваша територия или на неутрално място

Отсрещната страна печели предимство, когато се съгласите да преговаряте в техния офис. Опитайте се да задържите преговорите на ваша територия. Когато това е невъзможно, изберете неутрално място, което да изравни силите.

3. Не назовавайте цената първи

Има едно неписано правило при преговорите, което гласи, че губи този, който първи назове цена. Намалете говоренето и се фокусирайте върху слушането, за да разберете какво точно търси ответната страна и да обмислите очертанията на евентуалната сделка. 

4. Преговаряйте само с хора, които имат властта да вземат решения

Договарянето с хора, които нямат нужните правомощия, за да финализират сделки, е пълна загуба на време. Настоявайте за среща с човек, който е в състояние да каже „да“ и да подпише договора.

5. Не преговаряйте със себе си

Когато отправите предложение, оставете достатъчно време на ответната страна, за да разгледа и обмисли офертата. Не показвайте отчаяние, намалявайки цената, преди преговарящите да са имали възможност да реагират.

6. Контролирайте емоциите и настроението

Някои преговори може да станат много разгорещени. Важно е да запазите самообладание и концентрация, за да избегнете глупавите грешки.  Невъздържаността намаляват шансовете за получаване на изгодна сделка. Покажете професионализъм като задържите под контрол емоциите си.

7. Не се страхувайте да кажете „не“

Най-силната дума, която може да кажете по време на преговори е „не“. Не се колебайте да я използвате, когато не сте доволни от предлаганото.

8. Търсете взаимноизгоден резултат, които задоволява и двете страни

Всяка страна в преговорите трябва да излезе от тях като победител. Когато се създаде ситуация, при която едната страна е печеливша, а другата губеща, изходът от преговорите става небалансиран, а това нанася щети върху дългосрочните взаимоотношения между двете страни. В някои случаи, тези отношения биват напълно унищожени.

9. Не се плашете

Не забравяйте, че ответната страна се нуждае от вас толкова, колкото и вие от нея. Не се страхувайте от преговорите.

Питър Икономи, автор на бестселъра „Managing for Dummies, The Management Bible, Leading Through Uncertainty“, за inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ