Facebook пусна разширена версия на „Safety Check“

Facebook пусна разширена версия на „Safety Check“

Facebook промени услугата „Safety Check“, с която потребителите могат да успокоят близките си, че са в безопасност в случаи на бедствия или терористични атаки.

Досега само социалната мрежа активираше функцията при кризисни ситуации.

От четвъртък всеки потребител може да дава сигнал за опасност около себе си, без да чака администраторите на Facebook да се задействат.

В новата версия „Community Safety Check“ ще се включва, ако няколко души публикуват статус за тревожно събитие близо до тях. Например, ако няколко души говорят за пожар в града Х, ще се появи въпрос дали са на сигурно място. Ако отговорят положително, ще получат покана да зададат същия въпрос на приятелите си, живеещи в тази зона.

„Ние мислим, че хората, които се намират най-близо до район на катастрофа, трябва да играят по-важна роля при активирането на проверката за безопасност“, поясни Наоми Глейт, вицепрезидент на Facebook.

Социалната мрежа обяви, че скоро ще пусне платформа, предназначена специално за организирането на помощта след бедствие - за намиране на подслон, транспорт или храна за пострадалите, както и за другите необходими дейности в тези случаи.

Новият инструмент е вдъхновен от хаштага #PortesOuvertes  (Отворени врати), който потребителите използваха след атентатите в Париж и в Ница.

Промяната на „Safety Check“ е начин Facebook да отговори на многото критики, че активира функцията в едни случаи, но пренебрегва други случаи. Такъв е примерът с атентата на 12 ноември 2015, ден преди атаките в Париж, когато проверката на безопасността не бе включена. Освен това понякога Facebook реагира много късно –при нападенията в Брюксел и в Ница потребителите чакаха часове, преди да успеят да кажат на близките си, че са добре, припомня „Фигаро“.

Като прави „Safety Check“ достъпна за цялата общност, Facebook дава възможност за активирането й във всеки момент и навсякъде по света. Разширяването на функцията крие и рискове, тъй като е мощен инструмент, а и не всички разбират идеята на „опасност“ по еднакъв начин.

През септември Facebook предизвика полемика, като активира функцията по време на демонстрациите в Шарлът, САЩ, след смъртта на афроамериканец, убит от полицай. Всъщност тогава бе един от първите пъти на прилагане на „Community Safety Check“.

Според социалната мрежа алгоритъмът открил няколко тревожни статуса за събитието и това довело до включването на проверката за сигурност. Според критиците обаче протестите нямат нищо общо с нападение или с природна катастрофа, а активирането на функцията само затвърждава стереотипа за предполагаемо насилие срещу афроамериканците.

Facebook не даде пояснения как ще предпази разширената функция от тролове или измамници, които съобщават за бедствие, без да се е случило в действителност.

След избирането на Доналд Тръмп социалната мрежа отнесе много упреци за липса на отговорност заради увеличаването на фалшивата информация и използването на реч на омразата, включително допускането на расистки и ислямофобски статуси.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ