Най-важният урок, който Уорън Бъфет научи от своя ментор

Manager News

Легендарният инвеститор и главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет вярва, че дългосрочният успех зависи не само от индивидуалните действия на един човек, но и от интелигентни управленски решения. И вземането на тези решения изисква моделиране на управленско поведение на база това на най-добрите мениджъри.

Този мениджър в живота на Бъфет е Том Мърфи. Макар и името на Мърфи да не е толкова популярно, той превръща компанията  Capital Cities Communications в телекомуникационна империя. През 1995 г. продава фирмата (която по това време вече е Capital Cities / ABC) на Disney за приблизително 19 млрд. долара.

97-годишният Мърфи, който е дългогодишен приятел на Бъфет, написа предговора за книгата „Berkshire Beyond Buffett“.

В предговора Бъфет казва на автора Лорънс Кънингам: „Повечето от това, което знам за управлението, научих от Мърф. Яд ме е, че не го приложих много по-рано“.

Мърфи е дал на Бъфет много уроци за най-добрите практики в управление, които „Оракулът от Омаха“ е приспособил за нуждите на собствените си компании.

Един от тези уроци е за разхлабване на управленския контрол и предоставяне на повече свобода не действие и възможности за вземане на решения от служителите.

„По своята същност бизнесът представлява множество малки решения, комбинирани с няколко големи решения, които се вземат всеки ден“, казва Мърфи.

Иначе казано, добрите лидери взимат няколко големи решения, с които определят желаната стратегическа посока на развитие, след което дават на екипите си възможността да постигнат организационните цели чрез серии от малки ежедневни решения. За целта служителите се нуждаят от значителна автономия в действията си.

Способността да имате контрол върху това какво правите, кога го правите и с кого, е един от основните елементи, от които зависи мотивацията на служителите и съответно тяхното представяне в работата.

За да постигнат тази автономия на служителите, лидерите трябва да слязат от кулите си от слонова кост и да създадат подходящата среда, в която хората да вземат решения сами.

Възхвалявайки Бъфет, Мърфи пише в Berkshire Beyond Buffett: „И двамата сме привърженици на философията за децентрализирано управление. Това включва внимателно назначаване на ключови хора, пренасочване на решенията надолу в организацията, определяне на общи принципи и устояване на изкушението да се ангажираме с детайлите“.

Мърфи предупреждава, че децентрализацията може да носи със себе си определена цена, която може да бъде висока, ако мениджърите не наемат най-добрите хора и не делегират правомощия на база на силните им страни.

Базирано на доверие, децентрализирано място на работа също може да спести пари на компанията, казва Мърфи. Това се дължи на факта, че едно такова работно място няма нужда от множество нива на управление, подредени в неефективна йерархия и контролираща всички решения.

Последният урок на Мърфи за делегирането на правомощия е, че този процес винаги трябва да върви ръка за ръка с отговорността. С други думи, мениджърите трябва да носят отговорност за поведението си, защото делегирането без отговорност е рецепта за бедствие.

................

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ