Шансът на Марк Зукърбърг

Шансът на Марк Зукърбърг

През 2002 г. Марк Зукърбърг получава следната възможност за избор от баща си: „Може да продължиш обучението си в Харвард, или да управляваш франчайз на Макдоналдс, който ще купя за теб“. Франчайзът гарантира доживотен и стабилен поток от приходи. По данни на Си Ен Би Си, ръководителите на Макдоналдс ресторанти в САЩ печелят средно по 90 хил. долара, или повече, на година.

Тази оферта получава всяко едно от децата на зъболекарят Едуард Зукърбърг, споделя по-голямата сестра на Марк – Ранди. Това на практика е избори между получаването на образование и проправянето на собствен път и лесният живот с гарантиран доход.

Както знаем, Зукърбърг избира Харвард, макар че малко по-късно напуска университета, за да се фокусира върху Фейсбук.

Ще бъда искрена - ако някой ми беше направил същата оферта преди да започна следването си в колеж, най-вероятно щях да я приема. Зукърбърг, който още по това време демонстрира уменията си като програмист чрез създадени от него видео игри за приятелите му и ранна версия на чат софтуер за клиниката на неговия баща, можеше да прекара живота си в преследването на своите интереси, подсигурен финансово от собствеността на ресторант на една от най-големите вериги за бърза храна в света. За мен това звучи изключително примамливо. Той обаче избира Харвард.

Както казват, останалото е история. Зукърбърг основава Фейсбук в общежитието на университета  през 2004 г., като същата година той напуска престижната образователна институция.

„Тогава родителите ми казаха: Окей, ако искаше да започне бизнес, трябваше да вземе парите за франчайза на Мадоналдс.“, разказва Ранди.

Въпреки това те продължават да продължават да подкрепят Марк в неговите начинания, като в крайна сметка се оказва, че той е взел правилното решение. Времето прекарано в Харвард допринася значително за ранния успех на Фейсбук - от една страна заради възможността да разменя идеи с другите студенти (някои от които по-късно го съдят за кражбата на тези идеи), и от друга заради факта, че първоначално достъп до социалната мрежа имат само студенти на Харвард, а по-късно на и такива от Станфорд, Йейл и Принстън, което превръща Фейсбук в ексклузивен клуб, в който искат да членуват много хора.

Подходът на Уорън Бъфет

Макар че вероятно по това време не е бил наясно с този факт, Зукурбърг е следвал съвета, който легендарният инвеститор Уорън Бъфет дава на младите: „Най-доброто нещо, което може да направите, е да инвестирате в себе си“.

Така че той със сигурност би одобрил решението на Зукърбърг да избере образованието вместо доживотната финансова сигурност, както и последвалия му избор да напусне Харвард, за да работи по Фейсбук. (Зукърбърг все пак се получава почетна диплома от Харвард през 2017 г.).

Две години след напускането на университета Зукурбърг отново демонстрира вяра в себе си, отказвайки оферта на „Яху“ (Yahoo) от 1 млрд. долара за придобиване на социалната мрежа. Хора, близки до Зукърбърг, казват, че той изобщо не е обмислял приемането на сделката.

......................

Минда Зетлин, бивш президент на Американското общество на журналистите и писателите и автор на „The Geek Gap", за Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ