Парадоксът на хибридния модел на работа

Парадоксът на хибридния модел на работа

Каквито и страхове да са имали мениджърите в миналото, работният процес в условията на пандемията показа, че повечето служители, които имат възможността да изпълняват задълженията си от разстояние, се справят еднакво добре със задачите си в офиса и вкъщи. Проучване след проучване потвърждава виждането на мнозина (поне тези, които не трябва да се грижат за малки деца), че работата от дома води до по-добро здраве, по-голяма продуктивност и по-малко стрес.

Това означава, че работата от разстояние е най-добрият вариант за повечето от нас и компаниите не трябва да си губят времето с връщането в офисите и търсенето на нейни алтернативи. Нали?

Не точно. Ново проучване на Microsoft показва, че макар дистанционната работа да е сравнима с работата от вкъщи при изпълняването на ежедневни задачи, тя има потенциала да навреди сериозно на сътрудничеството и иновации в дългосрочен план.

Краткосрочната продуктивност се увеличава, но дългосрочната креативност намалява

Прочуването, публикувано в научния журнал Nature Human Behavior, включва данни, събрани на база комуникацията на близо 61 хил. служители на Microsoft в периода от декември 2019 г. до юни 2020 г. Анализът на тези данни показва, че макар работните часове на хората да са нараснали при дистанционната работа, комуникацията е пострада. Разговорите в реално време между колеги са станали значително по-редки.

Според анализаторите пращането на имейли не е директен аналог на срещите в коридорите, като те се страхуват, че това може да има негативен ефект върху сътрудничеството в работата.

„Без външна намеса, ефектите, които установихме от промяната на работната среда, имат потенциала да влошат способността на служителите да придобиват и споделят информация с другите, в резултат на което страдат продуктивността и креативността им“, пишат авторите на изследването. „Взимайки предвид предходни изследвания смятаме, че този преход към не толкова „богати“ комуникационни инструменти може да е направил по-сложно за хората изразяването и обработването на по-сложна информация“, добавят те.

Баланс между позитивите и негативите на работата от разстояние

Тези резултати най-вероятно не представляват особена изненада за хората, които са работили от разстояние през последната година и половина. Моят личен опит показва, че когато училищата бяха отворени пандемията не представляваше никакъв проблем за моята продуктивност. Като писател за мен бе по-лесно да си върша работа без постоянно да бъдат разсейвана от колеги, които идват до офиса ми, за да коментираме последния епизод на някой телевизионен сериал.

Мога обаче да ви дам за пример и работата на моят съпруг, който е сценарист. Голяма част от работата му опира до генерирането на свежи идеи в компанията на неговите колеги и дискутирането на тяхната реализация с различни актьори. В неговия случаи работата от разстояние предизвика изключително високи нива на стрес и занижена продуктивност. Не мога да ви кажа колко точно пъти след среща в Zoom ми е казвал, че му се иска да се качи на самолет и да отиде да се срещне на живот с колегите си. Когато прочетох, че от Netflix правят всичко по силите си, за да върнат хората в офисите, не бях изненадана.

Разбира се, повечето от нас не прекарват времето си в писане на сценарии, но всеки бизнес изисква известна доза иновации, произхождащи от работата в екип. Прочуването на Microsoft потвърждава изказванията на съпруга ми, че дистанционната работа не насърчава творческото мислене.

Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела нарича способността на работата от разстояние едновременно да подобрява производителността и да вреди на креативността „парадокс на хибридната работа“. „Разрешаването на „парадокса на хибридната работа“ ще бъде предизвикателството на десетилетието. Данните ни показват, че не съществува универсален подход“, казва той.

Може би хибридният модел е подходящ за вас. А може би предпочитате да се върнете в офиса. Съществува и варианта да променяте политиката си за работа в зависимост от проектите, с които сте се захванали. Ако обаче искате да се уверите, че служителите ви ще бъдат щастливи, а организацията ви ще може да се радва на креативни идеи, то трябва да се научите да поддържате баланс между позитивите и негативите на работата от разстояние.

............

Джесика Стилман за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ