Управлението на проекти e в основата на всеки бизнес, проектните мениджъри заслужават признание

Управлението на проекти e в основата на всеки бизнес, проектните мениджъри заслужават признание

Управлението на проекти e в основата на всеки бизнес, проектните мениджъри заслужават признание

Михаил Михайлов, председател на PMI Bulgaria Chapter, разказва за първите български награди за управление на проекти – Bulgarian PM Awards 2021. През юни 2021 година предстои да се проведе първата по рода си церемония в България, която ще отличи професионалистите и техните постижения в сферата на Project Management. Конкурсът се организира от PMI Bulgaria Chapter, а крайният срок за подаване на заявки е 31 март.

- Г-н Михайлов, разкажете ни малко повече за конкурса Bulgarian PM Awards 2021.

- Конкурсът е с особено голяма значимост за нас като организация, но и за всички професионалисти в сферата на управлението на проекти в България, особено в тази безпрецедентна за всички нас година. За първи път в страната ще бъде организиран такъв мащабен конкурс и целта му е да покаже както все по-важната роля на професията Project Manager (Ръководител на проекти), така и да награди успешните примери за управление на проекти през изминалата година. 

Наградите са разделени в 9 категории, сред които проект в частния или правителствения сектор, проект, реализиран по европейска програма, Project Management Office, Project Manager на годината (изгряваща звезда или професионалист с доказан опит), Startup проект; CSR проект и проект в отговор на COVID-19.

Вече получихме над 42 номинации от повече от 25 организации и това, което виждам е доста впечатляващо. За всички нас 2020 година беше изключително трудна и някои от проектите, които ще се борят за награда в конкурса, показват че нашата общност е изключително креативна и успява да намери подход, чрез който да изведе организацията си до успех, дори и във времена на криза. 

- Казвате, че професията Project Manager придобива все по-голямо значение за бизнеса. С какво тази роля е толкова ценна в една организация?

- PMI Bulgaria Chapter съществува в България от 2009 година и виждам, че с всяка изминала година нашите членове нарастват. Броят на сертифицираните ръководители на проекти също. Това показва, че значимостта на професията и необходимостта от специалисти се увеличава. Това е така, защото бизнесът изисква бързи и качествени резултати, постигнати с все по-квалифицирани кадри, които да управляват проекти по определени стандарти.

Професията е широко спектърна и стратегическа – дали ще се внедрява нова система в организацията, дали ще се строи нов офис на компанията или пък ще се разработи план за преминаване в режим на дистанционна работа във времена на пандемия, са все примери за проекти, които ръководителите на проекти изпълняват по определена методология. 

- Може ли една организация да си позволи да няма ръководител на проект?

- Да, може и има много такива примери, предимно в по-малките организации, но това си има своята цена. Там проектите също се случват, въпросът е как. Често с голяма доза  хаотичност,  неясни цели и не добро планиране, с по-голям риск от загуби, пропуснати ползи и влизане в преразходи. Допълнителната цена, която компаниите плащат съзнателно или не, когато не използват професионалисти ръководители на проекти, е  още демотивация и текучество на служители с потенциал. А също така намаляване на качеството на продуктите и услугите. Тези фактори  могат сериозно да повлияят на репутацията на компанията, да доведат до пропуснати ползи, загубен или нереализиран пазарен дял.

Според статистиката и проучванията в световен мащаб, които PMI ежегодно прави на глобално ниво, реализацията на проектите  варира  широко, в зависимост от типа и зрелостта на компанията. Успеваемостта на проектите варира между 5-10% при стартиращи и иновативни компании, опериращи с много ограничени ресурси и голяма доза риск, до над 70% в зрели организации, следващи професионални практики за управление на проекти.

Един професионалист със сертификат и знания за водене на проект би осигурил изпълнение на стратегическите цели на компанията в срок с използване на коректна методология и необходимите ресурси.

- Къде седи България на картата на проектния мениджмънт?

- България дава чудесни възможности за професионалистите в тази сфера, защото от нашата страна редица световни гиганти управляват своите международни бизнеси и се доверяват на български ръководители на проекти. А те са наистина надеждни професионалисти, виждам това не само по кандидатурите им за нашите награди, но и от общуването ми с тях през годините.

Ние като организация подкрепяме тези специалисти, като им помагаме да се развиват и да стават все по-добри. През последните години нашата организация е провела десетки събития за управление на проекти, в това число и редица сертификационни курсове, в които обединяваме ръководителите на проекти от всякакви сфери. Смея да твърдя, че сме създали работеща общност. Организацията на първите български награди за управление на проекти е логична стъпка в тази посока – да отдадем необходимото признание на българската Project Management общност.

- Какво постигна PMI България през изминалата година и какво още ви предстои, освен провеждането наградите?

- Наградите са нещо, което планираме да реализираме от много време, защото вярваме, че българската професионална проджект мениджмънт общност има нужда от повече видимост и признание. Радвам се, че  именно в тази предизвикателна година поставихме началото. Изборът на “Мениджър” за медиен партньор за нас не е е случаен. Знаем колко традиции и успешни издания има списанието зад гърба си за награждаване на висши български мениджъри, изпълнителни директори и собственици на компании.

Друг проект, в който вложихме много усилия на международно ниво, бе изграждането на връзка между корпоративното управление на проекти и предприемачеството. Ние твърдо вярваме, че ръководителите на проекти са истински вътрешни предприемачи (intrapreneurs) в една организация, дори когато организацията е зряла и утвърдена, заради промяната, която всеки един проект носи със себе и която трябва да бъде управлявана с подходящите лидерски и комуникационни умения.  В допълнение, адаптирахме методологията за управление на предприемачески проекти, с която предприемачите могат да бъдат още по-ефикасни и ефективни и да оцелеят дълги години на пазара, а защо не и да го завземат? Тази методология беше преведена на български и скоро ще е налична за родните предприемачи и startup ентусиасти. Направихме и няколко семинара на тази тема и планираме да развиваме това направление и за в бъдеще.

И последно, но не на последно място – нашият традиционен професионален форум – Project Management Summit, който заради пандемията и неизвестността, тази година ще се случи през есента в онлайн или хибриден формат. Последната конференция, която организирахме на живо преди през 2019 година, беше истински фурор. Тя беше обявена за най-голямата, организирана от европейски клон на Project Management Institute с около 900 участници и разпродадени билети един  месец преди събитието. Физическите събития са нашата страст и нямаме търпение да можем да се събираме с нашите приятели и колеги от общността и да отпразнуваме професията, която с гордост и страст упражняваме всеки ден и която ни помага да сме истински успешни, както в професионален, така и в  личен план.

* Bulgarian PM Awards 2021 се провежда с подкрепата на Telelink Business Services, Telelink Infra Services, Cargotec и VIDA Wine & Spirits Boutique.

Заявка за участие в конкурса може да направите тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ