Знанията остаряват много бързо. Всичко става ИТ

Знанията остаряват много бързо. Всичко става ИТ

Софтуерът може да подобри работата на директора, да я направи по-ефективна, но не може да го замени, разказва Юлиян Маслянков, управител на TBI Info

- Господин Маслянков, как се променят мениджмънтът и мениджърите в България през последните 15 години, откакто сте на пазара?

- Основната промяна е, че мениджърите стават по-информирани. Това е, което се променя - информацията, която те получават, и скоростта, с която могат да я обработят. Нещата днес са много по-динамични, много по-бързи, на много по-висока скорост, много по-всеобхватни и свързани. Влияние оказва и членството на България в ЕС, както и възможностите за образование в чужбина. Навлизането на дигиталните технологии стана решаващ фактор при мениджмънт услугите. Що се отнася до конкуренцията на бизнес средата и влиянието є върху мениджърите, тя става много по-агресивна. Но в същото време конкуренция е имало и преди десетилетия. Членството на България в ЕС донесе и някои негативи за мениджмънта. Това е прекалената регулация. Колкото по-регулиран е един пазар, толкова по-изкривен е той. Това е една от причините Европа да губи позиции в конкуренцията със САЩ, Китай, Русия, Израел, където с бързи темпове се развиват иновациите и новите технологии. В Европа го правим не като създаваме добра бизнес среда, а административно, с директиви. Еврофондовете са също тип регулации за развитие на определени сектори. Не съм оптимист за бъдещето на ЕС, той се изчерпва. Алтернативата е да се събуди.

- В момента на каква скорост се движи българският бизнес и как новите технологии бързо и безрисково могат да ускорят развитието му?

- Ние се движим на най-бавната скорост. Причините са много. Новите технологии навлизат изключително бавно по отношение на управлението на бизнеса. По официални изследвания България е

на последно място по отношение на проникването на системи за бизнеса в ЕС. Имаме много добри специалисти в технологичния сектор и той се развива на световно ниво, но работи за бизнеси в чужбина, не за бизнеса в България. Българският бизнес не разбира, че първо трябва да инвестира в иновации и съвременни софтуерни системи. Новите технологии могат да ускорят развитието му, ако нашите мениджъри се обърнат в тази посока и започнат да ги внедряват. Технологиите в момента се променят с невероятна скорост и стават все по-достъпни. Навлизането на облачните технологии и аутсорсинга дава изключителни възможности на предприемачите. Но българският бизнес не се възползва пълноценно от тях. Бизнесът в Европа също се движи на бавна скорост. Причините са ограниченията и регулациите, които намаляват конкурентоспособността. Европа мисли постарому. Бях шокиран от едно проучване - 47% от работещите в Австрия ще се пенсионират тази година на мястото, където са започнали работа, на същия стол… Спим дълбок зимен сън!

Световно проучване показва, че след 2020 г. знанията, които имаме, ще може да се ползват до 18 месеца след тяхното придобиване. Знанията остаряват много бързо. Всичко става ИТ, всичко върви в тази посока. Също така на Световния икономически форум в Давос през 2017 г. експерти прогнозираха, че услугите ще станат водещ световен бизнес след 2030 г. Само след 13 г. ще купуваме повече услуги, отколкото стоки и повечето продукти и услуги ще имат абонаментно ценообразуване. Това вече важи за облачните технологии.

- Как се отнасяте към прогнозата, че през 2025 г. 85% от обслужването на клиентите ще се извършва без намесата на човек. Мениджърите у нас готови ли са за това предизвикателство?

- Мениджърите са подготвени, но трябва да са готови и служителите. Защото те трябва да се квалифицират и да създават и управляват такива решения и машини. Подобни неща се внедряват и в

момента. Пример са т.нар. чат ботове, които оптимизират обслужването на клиенти в много компании. Дигитализацията в бизнеса и в индустриите настъпва с много бързи темпове. Проблемът е, че българският бизнес изостава в имплементирането на новите технологии. По отношение на мениджмънта - просто трябва да е по-смел, да поема повече рискове. Колкото по-голям риск поемеш, толкова по-голяма е вероятността за печалба.

- Big Data, облачните технологии и индустрия 4.0 до каква степен са навлезли в българския бизнес и кои са сферите на приложение, където тепърва очаквате да видите тяхното проявление?

- Четвъртата индустриална революция е световен тренд, който тепърва навлиза в много страни, както и в България. Това са технологии, които се развиват и още не са достигнали своята зрялост. Те имат изключително много приложения. Какво означава Big Data? Това са големи масиви неструктурирани данни, които всеки от нас генерира. Създават се чрез умни коли, умни часовници, умни телефони, умни телевизори. Те генерират данни за нашето поведение. На базата на тези данни се създават модели, които анализират информацията и правят прогнози как бихме реагирали на дадена ситуация, какви нужди имаме или как да се справим с даден проблем. Ние генерираме данните, те се съхраняват в "облака" и бизнесът може да ги ползва. Що се отнася до сферите на приложение, те са навлезли във всякакъв вид услуги. В медицината виждам огромен потенциал.

- Колко скоро софтуер ще може да замени работата на директорите? Ако не изцяло, то поне частично в кои области бизнес софтуерите вече заменят ръководните кадри у нас?

- Няма да е скоро. Софтуерът може да подобри работата на директора, да я направи по-ефективна, но не може да го замени. Мениджърът управлява хора. Аз не си представям как машина би управлявала хора, затова и не виждам как софтуер, който е вид машина, ще замени работата на директорите. Поне не в моя живот. Нискоквалифициран труд, елементарни и повтарящи се

действия може да бъдат заменени лесно от софтуер. Скоро дори програмистите на Java ще изчезнат. Самият код ще се генерира от софтуер. И това вече се случва. Сегашните програмисти ще вършат по-сложна работа от това да кодират, те ще проектират и създават архитектури. По всяка вероятност незаменими ще останат директорите и мениджърите.

- За вас кой е следващият етап от развитието на интегрираните ИT решения за управление на бизнеса?

- Всичко отива напълно или частично в "облака". Това е етапът, който тепърва започва. Сега сме едва в началото на преместването в "облака". Докато завърши този процес, ще минат поне 5 до 10 години. За съжаление, в България почти не сме започнали процеса по внедряване на системи за управление, камо ли да ги "мигрираме в облака". Бизнесът изпитва спешна необходимост от по-бърза дигитализация на икономиката.               

TBI INFO е софтуерна компания, част от Vienna Insurance Group и златен партньор на Oracle Corporation. Предметът на дейност на фирмата е разработка, внедряване и поддръжка на интегрирани софтуерни решения за управление на бизнеса, мобилни приложения и облачни системи. Компанията има много реализирани проекти за ПОК "Доверие", TBI Credit, TBIRUS, Dunav-TBI, "Булстрад", "Лев Инс", "Балканстрой", Висшата атестационна комисия, "Български пощи", Комисията за защита на потребителите, Центъра за преводи "Лозанова 48", Vivacom, УниКредит Булбанк, "Белла България" и др.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ