Дните на Земята стават по-дълги. С 1,8 милисекунди на век

Дните на Земята стават по-дълги. С 1,8 милисекунди на век

Дните на Земята се удължават малко по-малко, но човечеството трябва да почака около 6,7 млн. години, за да спечели 1 допълнителна минута годишно, твърди изследване в Proceedings A, едно от списанията на британското научно Кралско общество.

Земята постепенно се забавя заради гравитационното притегляне на Луната и Слънцето, което предизвиква приливите. Гравитацията е чувствителна също така и към движението на въздуха, промените в полярните шапки, земетресенията.

През последните 27 века дължината на деня се увеличава средно с около 1,8 милисекунда на век, казват британските изследователи. Това е „много по-малко“ от предишните изчисления, които даваха допълнителни 2,3 милисекунди на век ( тогава човечеството би спечелило 1 минута след 5,2 млн. години).

Процесът е много бавен, подчертава пред Франс прес Лесли Морсън, пенсиониран астроном от Кралската обсерватория Гринуич. За да направят новата оценка, учените са използвали по-пълни изчисления на силите и феномените, които забавят въртенето на Земята. Включили и данни за затъмненията, наблюдавани от времето на древните Вавилон, Китай, Гърция, Европа и Арабския полуостров до днес – период от 720 г. пр. Хр. до  2015.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ