Изненадващият ход на Швейцарската национална банка през погледа на експерти от цял свят

Изненадващият ход на Швейцарската национална банка през погледа на експерти от цял свят

Изненадващият ход на Швейцарската национална банка през погледа на експерти от цял свят

С изненадващ ход, Швейцарската национална банка се сбогува с фиксирания курс между еврото и франка, който беше въведен през септември 2011, за да предотврати прекаленото поскъпване на франка спрямо единната валута, и допълнително понижи лихвите по банковите депозити.

Изявлението разтърси пазарите, а цената на еврото рязко спадна от 1,2 до 0,85 за 1 франк, според Factset. Ето как реагираха инвеститорите и анализаторите:

Люк Бартоломей, инвестиционен мениджър на Aberdeen Asset Management: „Това е голям ход от страна на Швейцарската централна банка. Проблемът на Швейцария е, че е твърде надеждно убежище. Хората отчаяно искат да задържат валутата, за да се предпазят от рисковете, които дебнат в другите държави, особено в еврозоната. Но при възможността Европейската централна банка да въведе количественото облекчение от следващата седмица, Швейцарската банка сигурно е преценила, че поддържането на курса вече ще бъде трудно. Вместо това, те понижиха лихвите по депозитите още повече, като съществува реалната възможност този процес да продължи и занапред.”

Алекс Драйдън, стратег в J. P. Morgan Asset Management: „Решението на Швейцарската централна банка задълбочава експериментите с нетрадиционната парична политика на страната. Само преди няколко седмици банката наложи отрицателни лихви по депозитите за първи път от 1970 година насам, а сега изостави и фиксирания курс между франка и еврото. Националната банка се надява да разубеди инвеститорите, че франка е безопасен, и да предотврати трус в икономиката на страната. Този ход може да бъде приет като поредния от дълъг списък с нововъведения, които движат изменчивостта на глобалния финансов пазар в първите седмици от 2015 година.”

Василеос Гкионакис, валутен стратег в UniCredit: „Това е много неочаквано развитие, особено на фона на трусовете в Еврозоната в следствие на изборите в Гърция. ШЦБ заяви, че франкът все още е твърде скъп, но прекомерно голямата му стойност е намаляла и икономиката успява да се възползва от този период, за да се приспособи към новите условия. Това е ясно и значимо отклонение от досегашния диалог за „запазването на фиксирания курс по възможно най-решителния начин”. Орязването на лихвите по депозитите до -0,75% няма по никакъв начин да стабилизира съотношението между франка и еврото, нито между франка и долара. Тревожа се за последиците върху репутацията на ШЦБ, тъй като промяната в дискурса е изключително внезапна.”

Кит Джукс, макроикономист в Societe Generale: „Това е абсолютна изненада. Въпреки че натиска върху фиксирания курс от доста време е по-интензивен и щеше да остане такъв заради нестабилната гръцка политика и политиката на ЕЦБ, която засили представата на Източна Европа за Швейцария като за безопасно убежище, ходът беше доста прибързан, тъй като беше предприет преди срещата на ЕЦБ и изборите в Гърция, и докато още траят санкциите, наложени на Русия. Въвеждайки негативен лихвен процент, ШЦБ трябва да се надява сривът между франка и еврото да е краткотраен, в противен случай ще видим сериозна намеса.”

Аврелия Аугулайт, стратег в Nordea: „Швейцарската национална банка реагира на коментарите на ЕЦБ, че се задава голямо количествено облекчение. Тези коментари съответстват на други скорошни такива, че ще бъде трудно фиксирания курс да бъде опазен от облекченията. Посланието, че икономиката се е приспособила към новата реалност, просто не е вярно: ШЦБ от много време се бори с инфлацията. Смятам, че франкът скоро ще поевтинее и съотношението франк/евро ще се завърне към 1,20. И все пак, справедливото съотношение между двете е над 1,30.”

Адам Майърс, стратег в Credit Agricole: „Този ход е следствие от спекулативното напрежение преди срещата на ЕЦБ другата седмица. ШЦБ беше принудена да изостави фиксирания курс и да се примири с по-малко атрактивния вариант да увеличи лихвите по срочните депозити. Предвид мащаба на хода, изглежда, че намиращата се в престрелка с ЕЦБ Швейцария е имала малко възможности, между които да избира, и затова е понижила лихвите.”

Саймън Дерик, главен стратег в BNY Mellon: „Този ход говори, че Швейцарската национална банка или смята, че руската криза ще се задълбочи, или – по-вероятно – че предстои въвеждането на количествени облекчения от страна на ЕЦБ. Струва си да отбележим, че ШЦБ въведе отрицателни депозитни лихви и понижи целевия диапазон на тримесечния швейцарски LIBOR до между -125 и -25 базови точки.”

Майкъл Сандърс, икономист в Citigroup: „Швейцарската икономика продължава да е затънала в дефлация. Решението на националната банка отбелязва промяна в тактиката по отношение на сложните монетарни условия, като ниските депозитни лихви трябва да компенсират поскъпващия франк. Въпреки това, резултатът от решението е, че дефлационният ефект върху обменния курс е много по-голям от компенсацията, която осигуряват отрицателните лихви. Ако франкът продължи да поскъпва, ШЦБ вероятно ще ореже лихвите по депозитите още повече.”

Беът Зийгенталер, икономист а UBS: „Това неочаквано решение ще има сериозни последици за Швейцария. Ако обменният курс не се доближи до фиксирания от 1,20, икономиката ще се повлияе значително. Големият въпрос е дали инвеститорите ще искат да купуват швейцарски франкове, въпреки негативните депозитни лихви и по-високия курс на валутата. И все пак много хора продължават да търсят сигурност в швейцарската валута, като това няма да се промени докато глобалните рискове не бъдат преборени. Може би ШЦБ се надява да стабилизира съотношението евро/франк на около 1,10 – такова, с което икономиката би могла да се справи. Въпреки това, поддържането на такова съотношение може да излезе доста скъпичко, ако хората продължават да търсят сигурност във франка.”

Джеймс Лорд, анализатор на развиващи се икономики в Morgan Stanley: Ходът на ШЦБ засилва натиска върху долара. Налице е натиск и сред държавите от Източна Европа, които се борят с обезценяването на собствените си валути. Има риск Еврозоната да разнесе дефлацията до други части на света. Очаква се съотношението между долара и франка да остане под възходящ натиск.

Саймън Уорд, главен икономист в Henderson Global Investors: „ШЦБ беше принудена да се откаже от фиксирания курс заради отслабването на еврото и отчасти заради очакванията, че ЕЦБ ще пусне в действие количествено облекчаване другата седмица. Умението на ШЦБ да се намесва в съотношението между франка и други валути, за да задържи ниска стойността на франка, беше посрещнато с критика. През декември банката въведе отрицателни депозитни лихви и предупреди, че последните могат да паднат дори повече, но това по никакъв начин не е направило валутата по-малко атрактивна. 

Източник: Wall Street Journal, (wsj.com)

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ