62% от компаниите увеличават инвестициите си в технологии за Индустриална метавселена

62% от компаниите увеличават инвестициите си в технологии за Индустриална метавселена

81 процента от компаниите вече използват, тестват или планират да внедрят технологии от Индустриалната метавселена. Това показва технологичен доклад за състоянието на Индустриалната метавселена на S&P Global Market Intelligence 451 Research и Siemens. Той се основава на проучване сред 907 участници от 16 индустрии и седем държави (Австралия, Канада, Китай, Германия, Индия, Обединеното кралство и САЩ), както и на допълнителни качествени интервюта.

Според доклада близо две трети от компаниите използват или тестват решения в тази област за подобряване на разработването на продукти, операциите, управлението на работната сила и управлението на веригата за доставки. Останалите компании правят стратегически инвестиции в технологии като дигитални близнаци, индустриален ИИ или интернет на нещата (IoT) и планират да ги внедрят в конкретни решения за Индустриална метавселена през следващите три години. През 2024 г. 62% от работещите в световен мащаб компании са увеличили разходите за технологии за Индустриална метавселена.

„Фундаменталните технологии, които позволяват появата на Индустриалната метавселена, се развиват бързо в световен мащаб. Инвестициите в цифрови близнаци, изкуствен интелект и интернет на нещата се ускоряват. Много компании не само експериментират с тези технологии, но вече използват и мащабират конкретни случаи на употреба, които демонстрират добавената стойност на Индустриалната метавселена. Трансформацията, която се извършва в индустрията, има ясна стратегическа цел: създаване и използване на по-интелигентни и по-ефективни решения в различните индустрии“, каза Петер Коерте, главен технологичен директор и главен стратегически директор на Siemens AG.

„Индустриалната метавселена се оказва нещо повече от обещаваща концепция – тя се очертава като основен двигател на дигиталната трансформация. Компании от всякакъв мащаб ангажират значителни ресурси и вървят напред - от тестване към внедряване на интегрирани решения, които могат да се справят със сложни предизвикателства в голям мащаб”, добавя Брайън Партридж, ръководител на изследванията в S&P Global Market Intelligence 451 Research. „Това преминаване от пилотни проекти към пълно приложение отразява нарастващото доверие в потенциала на метавселената да насърчи ефективността и иновациите в различни индустрии“, допълва той.

Компаниите, в които работят повече от 5000 души, показват значително увеличение на инвестициите си в тази област, като 58 процента отчитат по-високи разходи. Делът на инвестиращите над 10 милиона щатски долара годишно се е удвоил до 30 процента в сравнение с предходната година. Средните предприятия също увеличават инвестициите си, като 68 процента отчитат по-високи разходи в сравнение с предходната година. Компаниите с по-малко от 1000 служители също предприемат стъпки в тази посока, като 58 процента увеличават разходите си за технологии за Индустриална метавселена. Те обаче по-често се сблъскват с предизвикателства поради ограничени ресурси и технически препятствия.

Дълбочината на интеграцията на тези нови технологии варира значително в различните индустрии. Най-високият дял от компаниите, използващи тези технологии, работят в областта на индустриалните продукти (38 процента), инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства (38 процента), автомобилостроенето (29 процента), центровете за данни (28 процента), електрониката (26 процента) и храни и напитки (26 процента).

Инвестициите в индустриалната метавселена растат

на всички ключови пазари. Съединените щати водят с 38,4 процента от компаниите, които активно използват технологии за индустриална метавселена, и 35,1 процента във фаза на тестване. Китай ги следва плътно, като 37,9% от компаниите вече използват такива решения, а 39,9% ги тестват. Германия също е сред лидерите, като 34 процента от компаниите използват такива технологии, а 31,9 процента са във фаза на тестване. Други страни, включително Канада, Австралия, Обединеното кралство и Индия, също отбелязват напредък, като 21 до 27 процента от компаниите ги използват активно, а 29 до 36 процента ги тестват.

Въпреки широкото и все по-бързо въвеждане на тези технологии обаче нивото на инвестициите варира в различните региони. Северна Америка води по отношение на дълбочината на интегриране, като 23 процента от анкетираните са класифицирани като лидери. Следва Европа с 19 процента, докато 15 процента от компаниите в Азиатско-тихоокеанския регион се считат за лидери.

Нарастващите инвестиции през 2024 г. във всички региони подчертават, че Индустриалната метавселена се превръща в реалност. Компаниите все повече дават приоритет на технологиите, които ще стимулират ефективността, както и устойчивия растеж през идните години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад