Анализатори на МВФ установиха: Колкото по-дигитализирани, толкова по-малко загуби

Анализатори на МВФ установиха: Колкото по-дигитализирани, толкова по-малко загуби

Анализатори на МВФ установиха: Колкото по-дигитализирани, толкова по-малко загуби

Компаниите от по-дигитализираните индустрии губят по-малко приходи след рецесия. Това гласи едно от заключенията в ново изследване на експерти от МВФ, търсещо отговор на въпроса може ли цифровизацията да повиши икономическата устойчивост и ефектите от рецесия.

В средносрочен план дигитализацията може да помогне за предотвратяване на опустошителните последици от икономическия спад, обобщават икономистите от МВФ Александър Копестейк, Джулия Естефания-Флорес и Дейвид Фурсери в изследването си "Дигитализация и устойчивост".

Въз основа на тримесечни данни за балансите на 24 000 компании в 75 държави те откриват връзка между възприеманото ниво на дигитализация и загубите на приходи на компанията в средносрочен план: колкото по-висок е първият показател, толкова по-нисък е вторият.

Освен това ранните следпандемични данни свидетелстват за още по-голямо значение на цифровизацията в контекста на широко разпространеното социално дистанциране и тази връзка е потвърдена за широк набор от технологии (роботика, онлайн продажби и др.).

Както знаем, пандемията се превърна не само в източник на значителни и трайни негативни последици за икономиката, но и в причина за ускореното навлизане на дигиталните технологии в производството. Съгласно последните прогнози на МВФ, очакваното ниво на глобалния БВП за 2024 г. ще бъде с 5,3% по-ниско от това по същото време през януари 2020 г., отбелязват изследователите. Сред положителните последици те отчитат бързото навлизане на новите дигитални технологии – от телеконференции до софтуер за платформи за електронна търговия, както и разпространението на дистанционни и хибридни модели на работа за служителите, онлайн взаимодействие с контрагенти и безконтактни транзакции за клиенти на компанията.

Икономистите са се опитали да проучат и оценят ролята на тази ускорена цифровизация в изменението на устойчивостта на икономиката към рецесии - както към типични рецесии, така и към ситуации на двоен шок, както в случая с пандемията COVID-19. За целта те изследвали загубите на фирмите в дигиталните индустрии в сравнение с традиционните бизнеси.

„Резултатите  показват, че дигитализацията значително намалява загубите от продажби. По-конкретно, откриваме, че четири години след типична рецесия фирмите в индустрии, които са с едно стандартно отклонение по-дигитални от останалите, имат 2% по-малък спад в продажбите от средния за фирми в индустрии със средни нива на дигитализация.“, казват икономистите от МВФ.

При това, те дори смятат, че е възможно проучванията им към момента да не оценяват в пълен мащаб истинското въздействие на цифровизацията.

За отбелязване е, че по-рано в доклада за оценката на глобалния индекс на изчислителната мощност 2021-2022 г., изготвен от изследователската компания IDC по поръчка на китайския доставчик на сървъри Inspur, също беше отбелязана важната роля на цифровизацията за възстановяването на световната икономика. В него експертите посочиха, че именно дигитализацита ще се превърне в основен двигател за възстановяване на световната икономика и допълнителен източник на икономически растеж. Според прогнозите им делът на цифровата икономика в световния БВП ще се доближи до 50%  (48,1%) до 2025 г. срещу 44,6% през 2020 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ