Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европа е пред трудно десетилетие на фона на конкуренцията от САЩ и Китай, смята шеф на водещо пристанище
Европейските производители на автомобили и химикали са изложени на риск да загубят конкурентоспособност спрямо Китай и САЩ, тъй като и двете индустрии са изправени пред постоянно високи разходи за енергия по време на прехода към по-чисти горива, заяви ръководителя на едно от водещите пристанища на континента, цитиран от Си Ен Би Си.
„Намираме се в опасна ситуация“, каза в интервю тази седмица на срещата на върха в Залцбург Жак Вандермайрен, главен изпълнителен директор на белгийското пристанище Антверпен-Брюж, „За европейската промишленост, проблемите в химическата индустрия и нахлуването на китайските електрически превозни средства в Европа е двоен риск“, добави той.
По думите му на Европа и предстои едно „много трудно десетилетие“.
В четвъртък Европейската централна банка прие деветото си поредно повишени на лихвените проценти, увеличавайки ставката с 25 базисни пункта, като същевременно остави отворена вратата за нови повишения за следващото заседание през септември.
По-високите енергийни разходи тежат върху европейския химически сектор, което от своя страна се отразява на обема на корабоплаването. По-рано този месец германската BASF SE се присъедини към други производители от химическа промишленост в намаляването на финансовите си прогнози за годината, аргументирайки се със слабото глобално промишлено производство и слабото търсене на потребителски продукти.
Вандермайрен също акцентира върху „голямо забавяне“, тъй като химическото производство е спаднало с 13% от януари до април тази година в сравнение със същия период на 2022 г.
Според него има риск фабрики да бъдат затворени или преместени.
„Следващата фаза ще бъде затварянето на някои заводи“, каза той. „Конкурентоспособността на химическата индустрия в Европа наистина е заложена на карта.“
Доставката на автомобили, включително електрически превозни средства, е единственият сектор, който се възстанови през последните месеци, задвижван до голяма степен от износа от Китай.
Но притокът на произведени в Китай автомобили се забавя, каза Вандермайрен, поради недостиг на оборудване, необходимо за транспортирането им - кораби и пристанищните терминали, предназначени да обработват вноса.
„Голямото разочарование на китайските компании е, че нямат достатъчно капацитет в европейските пристанища“, каза той. Поради тази причина „виждаме, че сега използват контейнеровози, за да поставят коли, което, разбира се, не е идеалното“, добави Вандермайрен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.