Криптокомпаниите са обхванати от мания за сливания и придобивания заради бума на ИИ

 Криптокомпаниите са обхванати от мания за сливания и придобивания заради бума на  ИИ

Криптокомпаниите изведнъж се оказаха в центъра на сделките за сливания и придобивания. Катализаторът е изкуственият интелект(ИИ). Компаниите за добив на биткойни разполагат с обширни центрове за данни, с достъп до оптични линии и големи количества електроенергия на територията на САЩ. Това са точно тези видове съоръжения, които са необходими за интензивни изчислителни операции с изкуствен интелект, което означава, че техните обекти и технологии са много търсени, предаде CNBC.

В същото време "копачите" трябва да диверсифицират дейността си. След намаляването на биткойн наполовина през април - събитие, което се случва приблизително веднъж на всеки четири години, дейността по генериране на нови токени стана много по-малко печеливша. Анализаторите на JPMorgan Chase написаха в доклад по-рано този месец, че "някои оператори усещат финансовия натиск от неотдавнашното намаляване на възнаграждението за блок наполовина, което намали приходите на индустрията наполовина, и активно проучват стратегии за излизане от сектора".

Тъй като процъфтяващата индустрия за изкуствен интелект се нуждае от капацитет, а миньорите на биткойни търсят нови начини за генериране на възвръщаемост на големите си капиталови инвестиции, сливанията, финансиранията и партньорствата бързо се увеличават.

Във вторник американската компания за добив на биткойни Core Scientific обяви разширена сделка с CoreWeave, компания на Nvidia, която е един от основните доставчици на технологията на производителя на чипове за работа с модели на изкуствен интелект. Core Scientific ще предостави 70 мегавата изчислителна инфраструктура в подкрепа на операциите на CoreWeave.

Core Scientific заяви, че сделката ще генерира допълнителни приходи в размер на 1,2 млрд. долара за 12 години, в допълнение към съществуващото споразумение, което се очаква да донесе 3,5 млрд. долара. Като цяло компанията планира да предостави около 270 мегавата инфраструктура на CoreWeave до втората половина на 2025 г., с възможност за добавяне на още 230 мегавата в други обекти на Core Scientific.

По-рано този месец CoreWeave предложи да купи Core Scientific за 1,02 млрд. долара, скоро след първоначалното им споразумение. Core Scientific отхвърли офертата. Компанията, която се завърна на публичния пазар през януари, след като премина през фалит, в момента струва около 1,8 млрд. долара.

"Светът се променя и много центрове за данни, построени през последните 20 години, не са подходящи за поддържане на бъдещите изисквания за изчисления", заяви главният изпълнителен директор на Core Scientific Адам Съливан в прессъобщение от вторник.

Ден преди това съобщение групата за добив на биткойни Hut 8 заяви, че е набрала 150 млн. долара дълг от частната инвестиционна компания Coatue, за да й помогне да изгради портфолиото си от центрове за данни за изкуствен интелект.

Hut 8, базирана в Маями, е една от многото компании за добив на криптовалути, които се насочват към ИИ. В отчета си за приходите за първото тримесечие миналия месец компанията заяви, че е закупила първата си партида от 1000 графични процесора (GPU) на Nvidia и е осигурила споразумение с клиент с облачна платформа за ИИ, подкрепена от рисков капитал. По данни на CoinShares Hut 8 генерира 6% от продажбите си от ИИ.

"По-широкият пазар започва да оценява недостига на висококачествени енергийни активи, а Hut 8 е изградила дълбок конвейер от изключително привлекателни активи за разширяване", заяви Робърт Ин, партньор в Coatue, в съобщението за финансиране.

Главният изпълнителен директор на Hut 8 Ашер Геноот наскоро заяви пред CNBC, че компанията му е "финализирала търговски споразумения за нашата нова вертикала за изкуствен интелект по модела GPU като услуга, включително споразумение с клиент, което предвижда фиксирани инфраструктурни плащания плюс споделяне на приходите".

Bit Digital се отказва от токените, за да купи графични процесори

Bit Digital, биткойн "копач", който сега получава приблизително 27% от приходите си от ИИ, заяви в понеделник, че е сключил споразумение с клиент за доставка на 2 048 графични процесора Nvidia за три години, удвоявайки броя на процесорите, които предоставя на неуточнения клиент.

За да изпълни договора, Bit Digital е поръчала 256 сървъра от Dell Technologies , и скоро ще ги разположи в център за данни в Исландия. Компанията заяви, че договорът се очаква да генерира 92 млн. долара годишни приходи. Тя плаща за графичните процесори, отчасти чрез дъмпинг на някои криптовалути.

"Компанията възнамерява да финансира сделката със смесица от парични средства и цифрови активи в баланса", заяви Bit Digital.

Bit Digital също така сключи т.нар. споразумение за продажба с обратен лизинг на половината от новите графични процесори, "което ще намали пропорционално капиталовите разходи на компанията". При обратния лизинг друга компания притежава тези графични процесори, а Bit Digital ги отдава на лизинг, като генерира приходи от предоставянето на технологията на клиенти.

Въпреки че повечето от последните криптосделки са свързани с миньори, има поне едно голямо изключение.

По-рано този месец платформата за търговия Robinhood  се съгласи да купи Bitstamp, базирана в Люксембург криптоборса, за около 200 млн. долара в брой. Bitstamp притежава 50 активни лиценза и регистрации по целия свят и е популярна в Европа и Азия. Покупката помага на Robinhood, приложение за търговия на дребно, да подсили крипто операциите си, за да се справи по-добре с Binance и Coinbase..

Сделката, която се очаква да приключи през следващата година, идва в момент, когато Robinhood е изправена пред регулаторни предизвикателства в САЩ във връзка с крипто сделките си. През май компанията заяви, че е получила известие от Уелс за своите крипто операции. Комисията за ценни книжа и фондови борси също така е завела съдебен иск срещу Coinbase и Binance.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ