На фокус следващата седмица: Наред е Фед

На фокус следващата седмица: Наред е Фед

Федералният резерв и Английската централна банка, грабвайки щафетата от ЕЦБ и Японската централна банка, ще проведат първите си срещи за годината.

Очакват се още финансовите отчети на американските технологични гиганти и европейските банки, както и данни от Китай, където проблемите изглежда продължават. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Федералният резерв поема щафетата

Очаква се Фед да остави лихвените проценти непроменени на двудневната си среща на 30-31 януари, като пазарите ще търсят сигнали за това кога водещата централна банка в света ще започне да намалява лихвите след един от най-агресивните цикли на затягане от десетилетия.

Очакванията за намаляване на лихвените проценти веднага след март предизвикаха експлозивно рали на акциите и облигациите в края на 2023 г. Инвеститорите все още вярват, че тази година предстоят съкращенията, но по-силните от очакваното икономически данни и коментарите на централните банкери отслабиха залозите за промяна на лихвените проценти за първото тримесечие.

Пазарите ще следят и тримесечните съобщения за възстановяване на средствата на Министерството на финансите на САЩ, като общите суми на финансирането трябва да бъдат представени на 29 януари, а разбивките по падежи на 31 януари.

И трейдърите няма да имат много време за почивка след срещата на Фед, като в петък ще бъдат публикувани внимателно следените данни за новите работни места извън сектора на селското стопанство. Проучване на Ройтерс прогнозира, че икономиката на САЩ е създала 162 хил. нови работни места през януари срещу 216 хил. през предходния месец.

Следва АЦБ

Очаква се Английската централна банка да запази лихвите стабилни на 1 февруари, но и да сигнализира, че лихви може да не останат за дълго на 16-годишния си връх.

Паундът, който се повиши с около 5% спрямо долара за три месеца, реагира добре на очакванията, че АЦБ може да се движи по-бавно при намаляване на лихвените проценти от Фед. Тази подкрепа обаче изглежда колеблива: Икономистите очакват АЦБ да се откаже от предупреждението, че отново ще повиши лихвите, ако инфлацията се възстанови.

Инвеститорите също се опасяват от възможността управляващата Консервативна партия да бъде твърда щедра с намаляването на данъците в бюджета си през март, преди изборите в края на годината.

Ремонтни дейности

Публикуването на официалните данни за китайския индекс на мениджърите по доставките PMI в сряда може да подкрепи аргумента, че са необходими сериозни ремонтни дейности във втората по големина икономика в света.

Призивите за допълнителни стимули за укрепване на слабото възстановяване след пандемия досега бяха посрещани със скромни спасителни пакети. Инвеститорите се отдръпват от пазар, който някога беше задължителен за глобалните портфейли - изпращайки китайските акции до многогодишни дъна.

Решението на Народната банка на Китай да намали задължителните минимални валутни резерви, което ще инжектира около 140 млрд. долара в брой в банковата система, изглежда донесе само временно облекчение. Въпреки че Китай едва надмина миналогодишната цел за растеж от 5%, анализаторите са скептични, че тенденцията може да се запази.

Очакват се и данните за PMI други места в региона, включително Южна Корея, Тайланд и Индия.

Отчитат се технологичните гиганти

Очертава се тежка седмица за корпоративните отчети в САЩ, като централно място заемат технологичните гиганти и развиващите се компании. Предстоят финансови доклади от Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon и Meta Platforms – пет от компаниите от т.нар. „Великолепната седморка“, които отчетоха впечатляващи печалби през 2023 г. и помогнаха за издигането на S&P 500 до нов рекорд през януари за първи път от две години.

Тъй като S&P 500 официално е в бичи пазар, резултатите от „Великолепната седморка“ ще бъдат от решаващо значение за това дали индексът може да запази инерцията си.

Като цяло компаниите от S&P 500 са напът да отбележат ръст от 4,5% в печалбите си за четвъртото тримесечие в сравнение с предходния период, според данни на LSEG. Пазарите са съсредоточени върху това дали корпоративните печалби наистина ще бъдат по-розови през 2024 г., както се очаква компаниите от S&P 500 се да увеличат приходите си с над 10% тази година.

Щастливи дни?

Европейските банки се наслаждават на усещане, което не са имали от години - растящи печалби и по-добре представящи се акции. Испанската банка BBVA ще отчете финансовите си резултати за цялата година във вторник, Santander в сряда, а Deutsche Bank BNP Paribas и UniCredit в четвъртък.

Инвеститорите ще следят за признаци, че подкрепата от по-високите лихви е достигнала своя, особено предвид очакванията ЕЦБ да започне да намалява ставките тази година. В същото време обаче те ще опитат да оценят бързо се влошава качеството на кредитите на банките. Освен това по-високите лихви повдигат въпроса дали заемодателите могат да бъдат толкова щедри с обратно изкупуване на акции и с разпределянето на дивиденти.

Данните за брутния вътрешен продукт на еврозоната през четвъртото тримесечиев сряда и предварителните данни за инфлацията през януари в четвъртък трябва да осигурят на банковия сектор и по-широкия пазар по-добра представа кога може да настъпят пониженията на лихвите от ЕЦБ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ