Светът на парите: Как чужденците могат да инвестират в Индия

Светът на парите: Как чужденците могат да инвестират в Индия

Светът на парите: Как чужденците могат да инвестират в Индия

Индийските фондови пазари станаха четвъртите по големина в света, изпреварвайки тези в Хонконг, тъй като инвеститорите се ориентират към бързо развиваща се алтернатива на колебливите фондови индекси на Китай.

Докато страната се насочва към избори тази година, Индия продължава да привлича чуждестранни инвеститори, които имат редица варианти да инвестират в страната, пише Ройтерс

Чуждестранни портфейлни инвестиции

За да инвестират в акции на регистрирани компании в Индия, чуждестранните инвеститори трябва да използват пътя на чуждестранните портфейлни инвестиции (FPI). Инвеститорите, независимо дали са частни лица или фирми, трябва да бъдат регистрирани в регулатора на пазарите на страната и да се придържат към неговите изисквания за разкриване на информация. Повечето от 10 800 FPI са фондове.

Няма ограничения за инвестиране в индийски компании по този "маршрут", но FPI не може да притежава повече от 10% в регистрирана компания. В противен случай това се категоризира като пряка чуждестранна инвестиция, за която има ограничения в някои сектори.

Всички инвестиции на FPI трябва да са в индийски рупии и да се търгуват чрез брокери. Всички транзакции на FPI се облагат по номинална стойност с данъците, приложими за местните инвеститори, което включва капиталови печалби от 15% за краткосрочни притежания за по-малко от една година, 10% за дългосрочни притежания и допълнителна такса и данък върху сделки с ценни книжа.

Бордът по ценни книжа и борси на Индия (SEBI) има директен подход за регистрации на офшорни фондове, но упълномощава банките попечители, през които преминават чуждестранни пари в Индия, да разкриват подробности за инвеститорите в тези фондове.

Попечителите обикновено са местни банки или индийски клонове на чуждестранни банки. Има общо 17 банки попечители, регистрирани в Индия, включително – Citi Bank, Deutsche Bank, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank, DBS Bank, HSBC, State Bank of India, Standard Chartered Bank и други, според уебсайта на SEBI.

Съгласно индийските правила за борба с изпирането на пари регулаторите също изискват подробности за така наречените действителни собственици, което се отнася до всеки инвеститор, който държи 10% или повече от активите на фонд.

Освен това SEBI има засилени изисквания за разкриване на информация за фондове, които са концентрирали дялове в една корпоративна група.

Офшорни деривати

Ако чуждестранен инвеститор не желае да премине през процеса на регистрация в SEBI, той може да инвестира в индийски акции чрез офшорни деривативни инструменти или облигации за участие (P-облигации). SEBI определя тези инструменти като емитирани в чужбина от чуждестранните портфейлни инвестиции (FPI) срещу ценни книжа, държани от FPI в Индия.

Заемането на къса позиция в Индия изисква предварително оповестяване, но инвеститорите могат да го направят чрез P-облигации, за да замъглят своите позиции.

Чужденците могат също така да инвестират в около 150 американски и глобални депозитарни разписки (ADR/GDR) на индийски фирми, регистрирани на офшорни борси. През последните години броят на компаниите, набиращи средства чрез ADR/GDR, намаля, допълва агенцията. 

Превод и редакция: Нели Тодорова                       

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ