България – 54-та в света по конкурентоспособност

България – 54-та в света по конкурентоспособност

България е на 54-то място в света по конкурентоспособност, показва доклад на Световния икономически форум за глобалната конкурентоспособност - The Global Competitiveness Report. Страната ни беше на същата позиция и предходната година. Данните в доклада отразяват резултатите за 2014 година.

Индексът на България в доклада е 4.32 при максимална стойност 7.

В периода от 2011 г. до 2014 г. България прогресира бързо - през 2011 г. тя е била на 74-то място в общата класация, докато през 2014 г. вече е на 54-то място, се посочва в доклада.

Непосредствено преди България - на 53-то място, е Румъния, която явно е постигнала значителни успехи през последната година, тъй като се придвижва от 59-то до 53-то място. Нашата страна изпреварва шест страни от ЕС - Словения - 59-та позиция, Унгария /63-та/, Кипър /65-та/, Словакия /67-ма/, Хърватия /77-ма/, Гърция /81-ва/.

България има най-добри позиции при показателите за ефективност на икономиката, който включва: висше образование и квалификация, ефективност на стоковите пазари, ефективност на пазара на труда, развитие на финансовите пазари, технологична готовност, размер на пазара, като страната ни се нарежда на 50-то място - с две позиции по-добра в сравнение с предходното издание.

При подпоказателя Базисни предпоставки, включващ: институции, инфраструктура, макроикономическа стабилност, здравеопазване и начално образование, позицията на България е 68-ма. Това обаче е сериозно отстъпление в сравнение с предходната година, когато страната е била на 59-то място, отбелязват анализаторите.

България остава назад в класирането за иновативност на икономиката с фактори иновации и зрелост на бизнеса. Тук обаче има значително придвижване напред в сравнение с показателите през миналата година - от 106-то до 94-то място, отчитат експертите.

Факторът, който придвижва България напред в последния доклад, е добрата оценка за технологичната готовност. През миналата година страната е била на 41-во място, докато сега тя преминава на 38-мо място, посочва БТА. Тук са включени няколко количествени индикатора, които имат много добри стойности. Това са: индивидуални интернет потребители /55,5 на сто от населението/; брой абонати на широколентов интернет /20,7 на 100 души и 44-то място/; висока скорост на интернет; брой мобилни абонати /66 на 100 души от населението и 35-то място/.

Данните в доклада отразяват и сравнително добрите позиции, свързани с макроикономическата стабилност, но все пак страната ни отстъпва назад - от 36-то до 53-то място.

През настоящата година има подобрение на някои макроикономически показатели, което вероятно ще даде по-благоприятно отражение в следващия доклад, посочват от Центъра за икономическо развитие. Сравнително добрите позиции са свързани с държавния дълг като процент от БВП – 26,9 на сто и 27-мо място; нисък бюджетен дефицит; ниво на националните спестявания /21,6 на сто от БВП/, ниска инфлация и други.

Тревожни обаче остават резултатите за институциите, посочват анализаторите.Това е областта, в която България традиционно показва слаби оценки, но все пак се придвижва от 112-то на 107-мо място. Много негативни са данните за съдебната система и недостатъчната й независимост -116-то място, фаворизиране на определени фирми при взимане на правителствени решения - 122-ро място, ниско обществено доверие в политиците - 110-та позиция, липса на прозрачност на правителствените решения - 120-то място, бюрократична тежест - 94-то място, сочат данните в доклада.

България отстъпва по фактора пазар на труда - след 61-во място през 2013 г. и 67-мо през 2014 г., сега тя е на 68-ма позиция. Съществуват проблеми, свързани с безработицата, ниска производителност на труда, сериозно подценяване на професионалния мениджмънт, липса на сътрудничество между работодатели и служители. Отново най-ниско оценен е потенциалът на страната да привлича и задържа талантливи млади хора - по този показател България е на 133-то място. Оценката за използване на професионален мениджмънт ни поставя на 118-та позиция. Високо се оценява участието на жените в работната сила, където България заема 34-та позиция.

Ниско оценени остават фирмените политики за обучение и квалификация на персонала, липсата на ефективни маркетингови стратегии, отсъствието на желание за делегиране на права на подчинените. Клъстерите са слабо развити - тук страната ни е на 109-то място, конкурентните предимства на фирмите произтичат от евтината работна ръка, а не от иновации. Сравнително добре се оценява качеството на местните доставчици - по този показател страната заема 55-та позиция.

Отново най-конкурентоспособна в света е Швейцария. След нея се нареждат Сингапур, САЩ, Германия и Холандия. В първата десетка са още Япония, Хонконг, Финландия, Швеция и Великобритания. Естония и Чехия са съответно на 30-то и 31-во място.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август