Еврозоната натрупа търговски излишък от 8,8 млрд. евро за година

Икономика

Еврозоната е увеличила външнотърговския си излишък през ноември 2012 г. с 8,8 млрд. евро в сравнение със същия месец на 2011 г., до 13,7 млрд. евро. Само за месец излишъкът в 17-те страни използващи евро е бил 4,4 млрд. евро, показват данни на европейската статистическа служба „Евростат”.

В целия Европейски съюз обаче нещата не стоят по този начин. През ноември външнотърговското салдо е отрицателно и възлиза на 1,7 млрд. евро. Въпреки това се наблюдава значително подобрение за година – дефицитът в сравнение с ноември 2011 г. е намалял с 7,6 млрд. евро.

През ноември 2012 спрямо същия период на 2011 г. износът на ЕС се е увеличил с 5%, до 164,2%. 27-те страни от съюза са внесли стоки за 148,3 млрд. евро. За периодът януари-ноември 2012 г. износът на ЕС се е увеличил с 9% на годишна база, до 1,553 трлн. евро, а вносът - с 4%, до 1,652 трлн. евро.

През ноември 2012 г. страните от еврозоната са изнесли стоки за 164,2 млрд. евро, което е с 5% повече спрямо същия месец на 2011 г. Вносът за същия период е бил за 150,5 млрд. евро. За първите 11 месеца на 2012 г. износът на еврозоната се е увеличил с 8% на годишна база, до 1,724 трлн. евро, а вносът – с 2%, до 1,649 трлн. евро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Следващата стъпка на служебния кабинет – откриване на 15 000 работни места за младите хора и трайно безработните
Гюров: Членството ни в НАТО е най-сериозната гаранция за нашата национална сигурност и независимост
Кафенетата и магазините в Египет ще затварят по-рано заради скъпата енергия
Над 8 милиона американци протестираха срещу Доналд Тръмп
Мадуро благодари на поддръжниците си в първо послание от американски затвор
Иран заплаши да атакува американските университети в Близкия изток
Близо 6 тона негодни храни в Димитровград ще бъдат унищожени
България сред най-добре обезпечените с газ в Европа