Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|И МВФ не вижда смисъл частните фондове да отидат в НОИ
Прехвърлянето на частните професионални пенсионни фондове към НОИ няма да има кой знае какъв ефект. Това коментира днес ръководителят на техническата мисия на МВФ за пенсионната реформа в България Емануеле Балдачи, който представи доклад с препоръки след края на проверката на мисията у нас.
Пенсионната реформа, част от която са и частните професионални фондове трябва да започне да се изпълнява, а не да се променя, добави той. Ако все пак се налагат някакви промени, то те трябва да бъдат насочени към подобряване на вече установената система, а не да я връщат назад, заяви Балдачи.
Според проверяващите от мисията частните професионални фондове трябва незабавно да започнат да изплащат пенсии. Да, има проблем с ниското ниво на сумите, които могат да започнат да отпускат от следващата година, но този проблем може да се реши с доплащане от НОИ, смята експертът. Той препоръчва да се помисли и за промяна на формулата, по която се изчисляват пенсиите. Би могла да се ползва шведската или полската формула, при която е по-ясна връзката между размера на плащаните по време на стажа осигурителни вноски и размера на пенсията. Това ще даде положителен ефект и върху събираемостта на вноските, защото хората ще възприемат плащането им като инвестиция, коментира Балдачи.
Сегашната структура от три стълба на пенсионната система в България е добра, системата не трябва да се променя, препоръчва в доклада си техническата мисия на МВФ.
Като сериозна опасност експертите посочват големият дефицит в пенсионната система, който по техни изчисления тази година ще се окаже, че е 6,5% от БВП – т.е. доста над досегашните оценки на национално ниво от 2,1 млрд. лв.
Две са основните причини за натрупването му - влошената макроикономическа конюнктура и намаляването на размера на вноската за задължително пенсионно осигуряване през последните две години, отчитат в оценките си експертите на МВФ.
Те препоръчват спешно да бъдат предприети три мерки за преодоляване на дефицита:
- повишаване на стажа за пенсиониране на мъже и жени още от 2011 г. ;
- увеличаване с 2% на вноските за пенсии от януари 2011 г. ;
- индексация на пенсиите спрямо цените, за да се избегне увеличаването на размера на пенсиите при липса на реформа.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.