Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Как България да стане по-конкурентоспособна
"Всички инвеститори четат световните доклади за конкурентоспособността и след това преценят в коя държава да инвестират и коя икономика да заобиколят. Ето защо бизнесът трябва да се интересува кои са силните и слабите страни на България и какъв е потенциалът ни да изпъкнем на Балканите и в Европа. Не е достатъчно да имаме само 10% корпоративен данък, необходими са много реформи във всички сектори, където изоставаме". С тези думи проф. д-р Лъчезар Цоцорков, председател на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“ АД и председател на Българската минно-геоложка камара, представи днес на специално събитие в бизнес център „Земята и хората” в София две нови мащабни експертни разработки с практични насоки и методики, издадени като книги – „Анализ на конкурентоспособността на българската икономика” и "Анализ на Социално-икономическото развитие и конкурентоспособността на България.
Двете издания
Първата е изготвена от екип на Центъра за изследване на демокрацията, а втората - от Центъра за икономическо развитие по инициатива на Българската минно-геоложка камара. Проф. Цоцорков е съавтор и на двете издания.
И двата доклада показват къде се намира България спрямо съседите ни и останалите икономики в Европа и света.
Освен аналитичната част, в тях са предложени и конкретни стъпки, както и серия от мерки за развитие и растеж през следващите години.
"Анализ на социално-икономическото развитие и конкурентоспособността на България” се базира на изследванията на Световния икономически форум в Давос, който поставя България на 54 място по конкурентоспособност, сред 144 проучени държави за 2014 година. В това проучване, най-добри показатели имаме по отношение на макроикономическата среда (36-то място) и технологичната готовност (41-во място).
Уязвими сме по отношение на институциите (112-то място), иновативността (105-то място), състоянието на бизнеса (105-то място) и пазара на труда (67-мо място). Основни пречки пред бизнеса продължават да бъдат корупцията, неефективната администрация, затруднения достъп до финансиране, политическата и правителствена нестабилност и липсата на квалифицирана работна ръка, отбеляза д-р Мария Прохаска, директор на Центъра за икономическо развитие.
Авторският екип предлага програма с мерки в краткосрочен, средно срочен и дългосрочен план за подобряване по всички показатели чрез ускорен икономически растеж.
Другото издание – „Анализ на конкурентоспособността на българската икономика " представя данни от годишника на световната конкурентоспособност на Института за развитие на управлението (IMD) в Швейцария, в който България е на 55 място, сред 61 държави, като се изкачва с една позиция през тази година спрямо 2014. Един от основните изводи в него е, че през последната година разходите за развойна дейността на бизнеса и реалния БВП се увеличават, но се влошават показателите за бюджетния дефицит и държавния дълг. Основните трудности, с които трябва да се борим, са справянето с корупцията по всичките етажи във властта, подобряване на публичната администрация, образователна система, насочена към растеж и справяне с енергийната зависимост на страната ни.
Експерти от авторските екипи обобщиха в резюме основните изводи и възможните мерки за развитие
Зад нас в класацията са Украйна и Русия, посочи старши анализатора Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията. Книгата предлага управленска програма и методика за отчитане на напредъка, който включва 260 показатели, които да се следят на всеки три месеца както и годишно.
„Бизнесът има интерес от стабилно правителство затова предлага прагматичен подход на управляващите за повишаването на конкурентоспособността на България”, обобщи проф. Цоцорков в края на събиттието, преминало при голям интерес от страна на мениджъри на водещи компании, икономисти и медии.
Заинтригувани от тематиката представители на бизнеса и мениджмънта у нас поискаха автографи от проф. Цоцорков
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.